Saç İçin Faydalı Besinler

'Kişisel Bakım' forumunda EyLüL tarafından 17 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Saça iyi gelen besinler
  Saç İçin Faydalı Besinler Nelerdir?
  Saça ve Cilde Faydalı Besinler

  Çiğ tüketilen besinleri yiyerek güzelleşebilirsiniz. Bu besinler, saçınızı ve cildinizi güçlendirerek, bakım yapar. İşte tavsiye edilen yiyecekler...


  Saç İçin Faydalı Besinler Bazı besinlerin, özellikle çiğ olarak tüketilmeleri halinde hem sağlık hem de güzellik kaynağı olduklarını vurgulayan uzmanların verdikleri bilgilere göre, içerdikleri silikon ve sülfür ile her biri iyi birer enerji kaynağı olan bu besinler, aynı zamanda vücudu arındırarak, cilt ve saç güzelliğine katkıda bulunma yeteneğine sahip. İşte bu besinler ve özellikleri:

  Papaya: İçeriğindeki doğal enzim ve amino asit sayesinde, beyindeki mutluluk hormonunu arttırır.

  Salatalık: Karaciğeri ve böbrekleri çalıştırarak, idrarla birlikte vücuttaki üre asidi ve ürat tuzlarını eritip dışarı atılmasını sağlar. İçeriğindeki kükürt kanı temizler, ciltteki ter bezlerini çalıştırır, bol vitamin ve madeni madde vererek cildin taze ve pürüzsüz olmasını sağlar. Hindistan cevizi: 'Lauric asit' adında, nadir bulunan bir madde içerir. Bu madde, vücudun bulaşıcı hastalıklara ve virüslere karşı direncini arttırır.

  Keten tohumu: Yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri, düşük oranda doymuş yağ asiti, yüksek oranda lifle birlikte bol miktarda potasyum, magnezyum, demir, bakır, çinko ve çeşitli vitaminler içerir. Kanserden kabızlığa, öksürük ve ses kısıklığından sedef hastalığına kadar çok geniş bir etki alanı bulunmaktadır.

  Zeytin: Safrayı arttırıp, karaciğeri çalıştırır. Karaciğer ağrılarını keser. Yaprakları ve kabukları, yüksek tansiyonu ve kandaki şeker miktarını düşürür.

  Yumurta
  Yumurta en önemli protein kaynaklarından biridir. Ayrıca içerdiği B-12 vitamini ve biyotin ile saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Eğer zayıflamaya çalışıyorsanız yumarta beyazıyla yaptığınız omlet rejiminizi bozmayan sağlıklı bir seçenek olabilir.

  Tahıllar
  Demir, çinko ve B vitamini içeren tam tahıllı ekmekler ya da gevrekler saçınız için çok faydalıdır. Bu besinler uzun süreli tokuluk sağladığından beyaz ekmek ve beyaz undan yapılmış mamüller yerine tercih edilmelidir. Özellikle ara öğünlerde tam tahıllarla hazırlanmış atıştırmalıklar enerjinizin düştüğü anlarda kurtarıcınız olur. başvurabileceğiniz bir öğündür.


  Roka: Roka yaprakları daha çok sonbahar ve kış aylarında salata olarak kullanılır. İştah açıcı, uyarıcı, kuvvet verici ve öksürük kesici özelliği vardır. Tohumları da aynı etkileri gösterir. Afrodizyak özelliği mevcuttur.

  Turp: Bol C vitamini, iyot ve kükürt içerir. Karaciğeri ve mideyi çalıştırır, böbreklerdeki kum ve taşı döker, cildi güzelleştirir. Uzmanlar, turpun bağırsakları dezenfekte ettiğini, akşam yenilen turp veya içilen bir bardak turp suyunun çok iyi uyku verdiğini söylüyor.  Kırmızı Et
  Kırmızı et de saç sağlığınız için faydalı bir besindir. Diğer etlere göre daha yağlı ve kalorili olduğu için kırmızı eti mutfağınızdan çıkarmışsanız hata ediyorsunuz. Uzmanlar kırmızı etin diğer yiyeceklere göre daha az, ama yine de mutlaka tüketilmesi gerektiğini söylüyorlar. Kırmızı et içerdiği çinko ile sağlıklı saçlarınızın daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Çinko kırmızı et dışında fındık ve tahıllarda da bulunur.

  Süt ve Süt Ürünleri
  Süt ve süt ürünleri mükemmel birer kalsiyum deposudur. Kalsiyum özellikle saç gelişimi için çok önemli bir mineraldir. Ayrıca bu ürünler içerdikleri proteinle de saçlarınız için yarar sağlarlar. Öğün araları için meyveli yoğurtları deneyebilirsiniz. Ana yemekte ise yoğurt yemeklerinize, peynir de salatanıza eşlik edebilir. Sabah ya da akşamları içeceğiniz bir bardak süt sağlığınız için tahmin ettiğinizden daha fazla yarar sağlayacaktır.

  Havuç
  Havucun gözlere olan faydasını muhtmelen biliyorsunuzdur. Peki havucun içerdiği A vitaminin özellikle saç deriniz için de çok yararlı olduğunu biliyor muydunuz? Daha sağlıklı bir saç derisi ve daha parlak saçlar için bol havuç tüketmeye dikkat edin.

  [​IMG]