Saç İçin Bitkiler

'Kişisel Bakım' forumunda Sitem tarafından 22 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Saç İçin Bitkiler nedir
  Saça iyi gelen Bitkiler
  Saç İçin şifalı Bitkiler


  Saç İçin Bitkiler

  Adaçayı, Kekik, Biberiye,sığala ve Artıç bitkiler saç dostu bitkilerdir..

  [​IMG]

  KEKİK: Batı ve güney bölgelerimizde yetişen kekiğin kurutulmuş çiçekli dallarından uçucu bir yağ elde edilir. Kekik yağının, içerdiği kekik kafurisi sayesinde mikrop öldürücü ve saçı güçlendirici etkisi vardır. Kan dolaşımını hızlandırarak, saça kuvvet ve parlaklık kazandırır.

  BİBERİYE: Nane, melissa, lavanta ve kekik ile aynı familyadan olan bir Akdeniz Bölgesi bitkisidir. Kurutulmuş yaprakları haricen kullanıldığında, yaraların kapanmasını kolaylaştırır. Cilt bozukluklarına, romatizmaya ve ayak bileklerinde oluşan ödeme iyi gelir. Soğuk losyonu, cansız ciltlere sürülür ya da püskürtülürse, cilde dirilik ve tazelik verir. Kepeğe karşı birebirdir. Saça parlaklık kazandırır, uzamasına yardım eder. Kekikle birlikte kaynatıldığında elde edilen sıvısı, gözenekleri sıkılaştırıcı özelliktedir.

  ADAÇAYI: Yaprakları kurutularak kullanılır. Banyoda kullanıldığında, ağrıyan kaslara, yorgun ayaklara iyi gelir. Yağlı ve gözenekleri genişlemiş ciltleri temizler, sıkılaştırır. Saç dökülmesini azaltır.

  SIĞALA: "Günlük ağacı" olarak da bilinir. Muğla/Köyceğiz yöresinde orman halinde görülür. Sığalanın yağı, yaralı ciltleri tedavi edici, antiseptik, antiparaziter ve yumuşaklık verici etkisi ile tanınır.

  ARDIÇ: Ardıç katranı da, antiseptik ve antiparaziter özelliklerinin yanı sıra, cildi tedavi edici bir etkiye sahip. Olgun meyvesinden çıkarılan uçucu yağ, antiseptik olarak da haricen uygulanır. Akdeniz ve Trakya bölgelerinde yetişir.

  alıntı