Saç Ekimi

'Sosyal Konular' forumunda HazaN tarafından 15 Ekim 2008 tarihinde açılan konu


 1. Saç ekiminin genel tarifi

  Saç ekimi daha doğru bir isimlendirmeyle kıl kökü nakli vücuttaki kılın bulunduğu yerden köküyle birlikte doku dışına alınıp başka bir vücut alanına yerleştirilmesi işlemidir.

  Saç ekimi bir tür organ naklidir.Kişinin kendi dokusu kendine nakledilir( ototransplantasyon). Son zamanlarda kaş,kirpik,sakal, bıyık ve kol kılı ( jilet izlerini yok etme amaçlı) gibi ekimlerde yapıldığından “saç ekimi” tanımlaması yetersiz kalmaktadır. Doğru tanımlama “KIL KÖKÜ NAKLİ” şeklinde olmalıdır.Saçsızlık yada herhangi bir yerde kılsızlık hayati önem arz etmediğinden sadece kişinin kendinden nakil yapılmaktadır. Bir başka şahıstan kıl kökü nakli yapılabilir ancak nakil sonrası reddedilmeyi engellemek için kullanılması gereken ilaçların ağır yan etkileri sebebiyle sadece ototransplantasyon şeklinde olmaktadır.Başkasından alınarak ekilen bir kıl kökünün tutma yada reddedilme ihtimali böbrek,kalp yada karaciğer gibi bir organ naklinden farksızdır.
  Bu kitabı alıp okuyacak kadar meraklı olduğunuza göre saç ektirmek konusunda karar aşamasındasınız demektir.Saç ektirmek gibi önemli bir karar vermeden önce buradan sonraki kısmı daha dikkatli okumanızı öneririm.Şimdiye kadar okuduklarınızdan ve duyduklarınızdan farklı bilgiler bulmanız sizi daha doğru karar vermenize yardımcı olacağı kanaatindeyim.
  Saç ekimi doğru adıyla kıl kökü nakli:

  Bu kısımda terkedilmiş yöntemler,terk edilmeye yüz tutmuş yöntemler,terk edilmesi kaçınılmaz olan ve hala yapılan yöntemler,günümüzün en iyi yöntemi ve gelecekte olabilecek gelişmeler ayrıntılarıyla anlatılacaktır.

  Türkiye de biri eski yöntemlerin sonuncusu olan şerit(FUT) yöntemi,diğeri yeni yöntem olan FUE olmak üzere 2 yöntemle saç ekimi yapılmaktadır.
   


Similar Threads: Saç Ekimi
Forum Başlık Tarih
Sosyal Konular Saç ekimi hakkında 11 Kasım 2009
Sosyal Konular Saç Ekimi F.U.T. 5 Ekim 2009
Sosyal Konular Lazerle saç ekimi 15 Ekim 2008
Sosyal Konular şerit ameliyatıyla saç ekimi: 15 Ekim 2008
Sosyal Konular Türk Medeni kanunu nedir ve ne zaman kabul edildi kısaca 28 Mayıs 2014