Saç dökülmesinin sebepleri,nedenleri,tedavisi nelerdir

'Sağlık Rehberi' forumunda Aysell tarafından 10 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Saç dökülmesi
  Saç dökülmesinin nedenleri
  Saç dökülmesinin sebepleri
  Saç dökülmesinin çözümleri
  Saç dökülmesinin tedavisi


  [​IMG]

  Saç dökülmesinin başlıca nedenleri

  Uygunsuz saç bakımı ve kozmetik ürün kullanımı: Saça uygulanan her türlü boya, renk açma, saçı düzleştirme veya perma gibi yöntemler uygun koşullarda yapılmazsa saça zarar verebilir. Bu yöntemlerin sık sık veya aynı anda uygulanması da saçı zayıflatıp kırılmasına neden olabilir. Saçı çeken saç şekillerinin de ( atkuyruğu, örgü, saçı sıkı lastiklerle toplama gibi ) sıklıkla uygulanmaması gerekir çünkü saç diplerine etki eden sabit çekme kuvveti saç kaybına neden olabilir. Saçı sık sık yıkamak, taramak ve fırçalamak da saçı kırabilir. Saçı sampuanladıktan sonra saç kremi kullanmak saç taranmasını kolaylaştırır. Saç ıslakken daha kırılgandır bu nedenle havlu ile saçı ovalayarak kurutmaya çalışmak, taramak ve fırçalamaktan kaçınılmalıdır. Geniş ağızlı ve düz uçlu taraklar tercih edilmelidir.

  Ailesel saç kaybı :
  Saç dökülmelerinin en sık sebebi kalıtsal özelliktir. Bu kalıtıma sahip olan kadınlarda da saçlarda azalma görülür ancak kellik oluşmaz. Bu duruma 'Erkek Tipi Kellik' denir, 10-20-30'lu yaşlarda başlayabilir. Son zamanlarda yeni tıbbi tedavi seçenekleri sunulmasına rağmen kalıcı bir düzelme sağlamak saç transplantasyonu dışında henüz mümkün değildir. Hasta için uygun olacak yöntem doktor tarafından seçilmelidir.

  Alopesi areata:
  Bu tip saç kayıplarında düzgün yüzeyli, para büyüklüğünde veya daha geniş yuvarlak yama tarzı alanlar oluşur. Nadiren tüm saç ve vücut kıllarında kayıp oluşabilir. Çocuk ve erişkin her yaşta gözlenebilir. Saç dökülmesini yapan neden bilinmemektedir. Bir çok hastada saçlar kendiliğinden büyür. Şiddetli ve uzun süren durumlarda sürme veya ağızdan tedaviler uygulanabilir.

  Doğum sonrası:
  Gebe bayanlarda saçlarının büyük bir kısmı büyüme halindedir. Doğum sonrası saçlar saç büyüme döngüsünün dinlenme fazına geçerler. 2-3 ay içerisinde saçların aşırı miktarda döküldüğü fark edilebilir, bu süreç 1-6 ay kadar sürebilir ve çoğunlukla saçlar büyüyerek eski miktarlarına ulaşırlar.

  Yüksek ateş, ağır enfeksiyon ve soğuk algınlığı:
  Hastalıklar saçların dinlenme evresine girmesine neden olabilir. Yüksek ateş ve ağır bir hastalıktan 4 hafta ile 3 ay sonra yoğun bir saç kaybı gelişebilir. Zaman içerisinde saçlar tekrar eski halini alır.

  Tiroid hastalıkları:
  Fazla ve az çalışan tiroid bezi saç kaybına neden olabilir. Tiroid hastalıkları laboratuar testleri ile araştırılabilir. Tiroid hastalığının tedavisi ile saç kayıpları da düzelir.

  Eksik protein içerikli beslenme:
  Proteinden fakir diyetler yapan veya anormal beslenme alışkanlığına sahip kimselerde protein eksikliği oluşur ve vücut proteini muhafaza etmek için saçları dinlenme evresine sokar. 2-3 ay sonra yoğun bir saç kaybı oluşur. Saç kökleri zayıflar. Bu durum diet ile yeterli miktarda protein alınımı ile düzelebilir.

  İlaçlar:
  Bazı ilaçlar geçiçi bir süre saç dökülmesine neden olabilir. Romatizma, gut, depresyon, kalp hastalığı, yüksek tansiyon için reçete edilen ilaçlar ve yüksek doz A vitamini saç dökülmesi yapabilir.

  Kanser tedavileri:
  Bazı kanser tedavileri saç hücrelerinin bölünmesini durdurabilir. Saçlar deriden çıkınca zayıflar ve kırılır. Bu durum terapiden 1-3 hafta sonra gerçekleşir ve hastalar saçlarının %90 'ını kaybeder , terapi sona erdikten sonra saçlar tekrar büyüme gösterir ve eski haline döner.

  Doğum kontrol hapları:
  Doğum kontrol hapı kullanan bir bayanda saç dökülmesi sıklıkla kalıtsal bir yatkınlıkla oluşabilir. Saç dökülmesi gelişirse haplar Kadın-doğum doktorları tarafından değiştirilmelidir. Hap kullanımını kesen bir bayanda 2-3 ay sonra saç dökülmesi başlayabilir ve 6 ay kadar sürebilir. Bu durum doğum sonrası gözlenen saç dökülmesi mekanizması ile benzerdir.

  Düşük serum demir düzeyi:
  Demir eksikliği saç dökülmesine neden olur. Bazı insanlar demiri besinsel olarak eksik alırken bazılarında ise demirin bağırsaklardan emilimi yetersizdir. Bayanlarda adet kanamaları nedeni ile demir eksikliği daha sık görülür. Demir eksikliği laboratuar testleri ile araştırılıp, demir hapları ile tedavi edilmelidir.

  Büyük cerrahi girişimler ve kronik hastalıklar:
  Büyük cerrahi operasyon geçiren hastalar 1-3 ay içinde aşırı bir saç dökülmesi fark edebilirler. Bu durum birkaç ay içinde geçer. Ağır kronik hastalığı olan hastalığı olan kişilerde saç kaybı ömür boyu devam eder.

  Mantar hastalıkları:

  Küçük yamalar halinde kabuklanmalar ile başlayıp yayılabilir, saçlarda kırılma saçlı deride kızarıklık şişlik ve hatta sızıntıya neden olabilir. Bu bulaşıcı hastalık çocuklarda daha sık görülür ve ilaç ile tedavi edilmelidir.

  Trikotilomani ( Saç koparma hastalığı ):
  Çocuklar ve bazen erişkinler saç, kaş veya kirpiklerini koparıncaya kadar çekebilirler ve bunu bir alışkanlık haline getirirler. Böyle durumlarda psikoloji danışmanlarına başvurulması uygundur.


  Saç Dökülmesinde ETG ile Tedavi Yöntemi
  ETG NEDİR?

  ElectroTrichoGenesis (ETG), elektrik enerjisi ile saçları canlandırmaya yönelik tasarlanmış bir medikal teknolojidir.

  ETG cihazı ergonomik olarak tasarlanmış bir koltuktur ve üzerinde elektrotlar bulunan yarı küresel bir başlık içerir.

  NASIL ÇALIŞIR?
  ETG cihazının başlığı ile hastanın kafa derisi birbirine direk temas etmez.
  Enerji, başlığın içinde oluşan düşük seviyeli elektrik alanı ile pasif olarak kafa derisine iletilir.
  Bu elektrik alanı küçük doku penetrasyonu ile kafa derisini uyarmak için kullanılan düşük frekanslı, düşük yoğunluklu elektrostatik puls (minik vuruş darbeleriyle) oluşturulur.

  TEDAVİ SÜRESİ
  Hastanın genetik geçmişi, tedavi sırasındaki saçsızlık oranına bağlı olarak 6 ila 12 hafta içinde hasta tedaviye olumlu cevap verir. Tedavi istenilen sonuca ulaştığında, yararlı etkilerin devam etmesi için ortalama 3-6 hafta/hafta da 1 kez tekrarlanmalıdır.

  ETKİ MEKANIZMASI
  Yapılan çalışmalar, ETG tedavisinin, uygun adaylarda genetiksel saç dökülmesinde (androgenetik alopecia) güvenli ve etkili bir klinik tedavi olduğunu göstermiştir. Elektrik alanında araştırma yapan araştırmacılar; elektrik akımı ile oluşan uyarının, kemiklerin iyileşmesine ve yumuşak dokuların onarılmasına yardımcı olduğunu belirlemiştir. Araştırmacılar ETG cihazının etkisi ile baskın saç foliküllerinin spesifik akım seviyelerine ve dalga çeşitlerine tepki verdiğini saptamıştır.