Soru saç dökülmesini nasıl engelleyebiliriz.

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Belinay tarafından 2 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. saç dökülmesini nasıl engelleyebiliriz. lüfren yardımcı olurmusunuz. ?

  Cevap: saç dökülmesini nasıl engelleyebiliriz.

  Eğer yıkarken ya da tararken günde 80 ile 100 tel saçınız dökülüyorsa bu normaldir; ama elinizde bir avuç saç kalıyorsa, fazla miktarda dökülme söz konusudur.

  Stres de saç dökülmesinde önemli bir etkendir. Stres, kadınlarda az miktarda bulunan erkeklik hormonu testosteron'un üretimini kolaylaştırır. Saç dökülmesinden testosteron hormonu da sorumludur. Saçlarınız tutamlar halinde dökülüyorsa nedeni, stres olabilir. Stres (gerginlik, sıkıntı) nedeniyle saç derisinde bir gerginlik oluşur; bu gerginlik saç dökülmesini başlatabilir: çünkü saç derisindeki gerilme nedeniyle damarlar daralır; kıl keselerini besleyen kanın akışı yavaşlar. Uzmanlar böyle durumlarda saç derisine masajla gevşemeyi öneriyorlar. Kendiniz ya da bir yakınınıza bu masajı yaptırabilirsiniz. Şakaklarınızı, parmaklarınızla yukarı doğru bir dakika kadar ovun; kan akışı yukarıya doğru olduğundan masajı bu yönde yapmanız yararlıdır.

  Sonra parmaklarınızı alnınıza koyun ve yukarıya, saç diplerine hareket ettirerek bir dakika ovun. Sonra parmaklarınızı başın arkasına koyun ve saç derisini önce yukarı doğru; sonra aşağıya, boyuna doğru ovun.

  Saç sağlığı, sağlıklı bir beslenmeye bağlıdır. Vitamin ve mineral yönünden yetersiz beslenme saçları zayıflatır. Sağlıklı saçlara sahip olmak için tıpkı cilt güzelliğinde olduğu gibi bol su içilmelidir. Su, dokuları sulayarak, yediğimiz gıdalardan arta kalan zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
   


Similar Threads: saç dökülmesini
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım 2001 Uluslar arası uzay istasyonunda bulunan Yuri Usachova Rus Roketi Dünyada hangisini teslim etti 9 Kasım 2016
Sorun Cevaplayalım Şehname kimin eseridir kısaca 14 Nisan 2013
Sorun Cevaplayalım Saçma Şekilde Kazara kendi Ölümüne yol açan kişilerin onuruna verilen ödül hangisidir 1 Ocak 2016
Sorun Cevaplayalım Koulrofobi nedir kısaca 21 Aralık 2015
Sorun Cevaplayalım düzenli egzersiz yapmak destek ve hareket sistemini nasıl etkiler kısaca 7 Nisan 2014