Saç Dökülmesi Nedenleri

'Kadınca' forumunda Belinay tarafından 6 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Saç Dökülmesinin Başlıca Nedenleri
  Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebebleri Nelerdir

  Eğer yastığınızda ya da küvetinizde birkaç tel saç fark ettiyseniz hemen umutsuzluğa kapılmayın sakın tedavisi mümkün Pek çok durumda, saç kaybı tamamen tedavi edilebiliyor unutmayın. Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebebleri şöyle sıralanabilir.

  Bazı ilaçlar
  Anti depresan ve diüretik gibi kimi ilaçlar saç tellerinin incelmesine sebep olabilir. Doktorunuzla görüşüp dozajı ayarlamak ya da alternatif bir ilaca yönelmeyi tercih edebilirsiniz.

  Tiroit bezlerinin fazla çalışması
  Hormon dengesizlikleri DHT (Dihydrotestosterone) adlı kimyasal seviyesinin artmasına neden olur ve bu kimyasal saç köklerine saldırır. Reçeteli ilaçlar sağlıklı seviyelere düşürmekte yardımcı olacaktır, ancak yine doktor kontrolünde elbette.

  Anemi
  Demir eksikliği kandaki kırmızı hücrelerin düşmesine sebep olur ki bu hücreler saç köklerinin sağlığı için çok önemlidir. Bu durumda C vitamini ile birlikte demir ilavesi alınmalıdır.

  Düşük kalorili diyetler
  Fazla hırslı bir kilo verme programı, saçlarınızın dökülmesine sebep olabilir. Yüksek protein ve demir içeren besinleri listenize eklemeyi unutmayın.

  Stres
  Yüksek seviyede stres, saç köklerinin hareketsiz kalmasına ya da kandaki beyaz hücrelerin saldırısına uğramasına sebep olabilir ve saç dökülmesi haftalar sonra ortaya çıkar. Terapi, yoga, meditasyon veya size iyi geleceğini bildiğiniz yöntem ile stresten mümkün olduğunca uzak kalmalısınız.

  Alıntıdır
   
  Son düzenleme: 6 Mar 2012
Yükleniyor...