saç dökülmesi alopesi

'Sağlık Rehberi' forumunda HazaN tarafından 13 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. alopesi nedir
  Alopesi nedenleri
  alopesi belirtileri ve tedavisi

  [​IMG]
  Doğuştan gelen ya da sonradan ortaya çıkan çeşitli nedenlerle vücutta kıl yada saç bulunmaması tıpta alopesi olarak adlandırılır.Genellikle kafada,saçta,deride görüldüğü için saç dökülmesi biçiminde söz edilirse de vücutta ki bütün kıllarda gözlenebilen bir belirtidir.Yaygın ya da belli bir alan ile sınırlı ve çok değişik nedenlere bağlı olabilir çoğu zamanda gerçek nedeni anlaşılamaz. Doğuştan gelen kalıtsal nitelikteki saç ve kıl yokluğu başka bozukluklar ile birlikte görülen ender bir durumdur.Buna karşılık edinilmiş saç dökülmesine çok ta sık rastlanır.Bu tür dökülme genellikle bazı sistemik hastalıklar sırasında ortaya çıkar,geçicidir ve gerişye dönüşü vardır.Tifo ve verem gibi akut ya da kronik enfeksiyonlar,şeker,tiroid ve böbrek üstü bezi hastalıkları gibi iç salgı sistemi ve metabolizma bozuklukları,kansızlık,lösemi gibi kan hastalıkları ve arsenik,civa,talyum,benzodiazepin gibi maddelere bağlı kronik zehirlenmeler geçici saç dökülmesine yol açar.Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan pıhtılaşma önleyici ve hicre gelişimini durdurucu ilaçlar ile ,X ışınlarından başka ağır ruhsal gerginlikler,heyecanlar,yaralanmalar,cerrahi girişimler ve doğumda aşığrı saç dökülmesine neden olabilir.

  Saçlı derideki yağ bezlerinin aşırı miktarda sebun salgılamasına bağlı saç dökülmesi daha çok erkeklerde görülür.Yaklaşık 20 yaşlarında dökülme başlar; bazen ruhsal-bedensel yorgunluk ve gerilimlerle de bağlantılı olarak yavaş yavaş ilerler.Önce şakaklardaki saç dökülür; ardından tepe açılır ve sonunda yalnız ensenin üst bölümünde iki yana uzanacak biçimde saç kalır.

  Zamanla ilerleyen saç dökülmesi kellik ile sonuçlanır. Yıllar geçtikçe insan yaşlanır; yaşlanmaya koşut olarak saçlarda zayıflar ve seyrekleşir. Dökülme büyük olasaılıkla saçlı deriye gelen kan akımının ve besleyici maddelerin azalmasına bağlıdır. Saçların dökülmesinin tipik bir ilerleyişi vardır.Tıbbın babası sayılan eski Yunanlı hekim Hipokratesin ünlü bir mermer üstünden esinlenilerek,bu tip tabloya hipokrat kelliği adı verilmiştir. Yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan ve fizyolojik bir olgu kabul edilensaç dökülmesi, yapısal ve kalıtsal etkenlere bağlıdır. Özellikle erken yaşta başlayan saç dökülmesinin kalıtsal olduğu söylenebilir. Kellik genel olarak organizmayı ,gerekse saçlı deriyi doğrudan ilgilendiren hastalıkların bir sonucu da olabilir.