Saç Dibindeki Yaralar

'Kişisel Bakım' forumunda EyLüL tarafından 5 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. saç diplerinde yara
  saç diplerinde yara neden olur
  saç diplerinde oluşan sivilce tarzı yaralar

  Saç Diplerinizde yaralarmı oluyor saç dipleriniz kaşınıyor ve kepekleniyormu işte tüm bu soruların cevapları aşağıda sıralanmıştır.

  Saç ve cilt yağlanması seboreik dermatit denen cilt hastalığının habercisidir.
  Aşırı yağlanma ve yağ bezi sayısının en çok bulunduğu alanlardaki iltihaplanmaya seboreik dermatit denir.

  Bu durum en çok baş derisinde, burun kenarlarında, kaşlarda, göz kapaklarında, kulak arkasında ve göğüs ortasında görülür.Bu alanlara göbek (göbek deliği), koltuk altı, göğüsler ve kasık da eklenebilir. Bu durumdan etkilenen alanlarda kızarıklık ile sarımtırak bir kepeklenme ve yağlanma görülür. Genellikle hafif bir kaşınma yapar.

  Seboreik dermatit tedavi edilebilir bir deri hastalığıdır. Seboreik bulaşıcı değildir, kötü tabiatlı değildir ve diyetle ilgisi yoktur.

  Konak, baş derisinde kızarıklık olmaksızın gelişen sert kepeklenme ile karakterize edilir. Deride iltihaplanma yoktur.

  Aşırı yağlanmada ise deride fazla yağlılık görülür. Özellikle baş derisi ve yüz kısmında olur. Kırmızılık yada deride kepeklenme yoktur. Aşırı yağlanmanın bir sonraki boyutu ise seboreik dermatitdir. Seboreik dermatitde hem kızarıklık, hem yağlanma hem de kepeklenme görülür.

  Bir kişinin tüm vücut yüzeyi devamlı olarak ölü hücrelerini atar. Cilt her yirmi dört günde bir yüzeyini yeniler.

  Kepek, kafa derisindeki ölü deri hücrelerin anormal oranlarda kuruyarak atılması durumudur. Bu durum kaşındırıcı, sıkıntı verici ve çoğunlukla dönemseldir. Yaz aylarında azalır, kış aylarında azar.

  Normal bir saç derisinde ölü cilt hücrelerinin atılması ve yenilerinin oluşması süreci normal ve orantılıdır. Kepek sorunu olan bir kişide ise bu oran bozulur, çoğunlukla dökülen hücrelerin tamamı ölmemiştir. Asıl ortaya çıkarılamayan da bu durumun nedenidir.

  [​IMG]