Saç boyalarının zararları nelerdir?

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 8 Nisan 2009 tarihinde açılan konu


 1. Araştırmalara göre saç boyalarının,lenfoma kanseri riskini artırabildiği saptandı.

  [​IMG]
  Barselona’daki Katalan Onkoloji Enstitüsü’nden Dr. Silvia de Sanjose ile meslektaşlarının araştırmasında, “başta saç renklendiricileri 1980’den önce kullanmaya başlayan kadınlar arasında olmak üzere, saç boyalarının lenfoma riskini artırdığı” belirtildi. De Sanjose, daha önceki araştırmaların saç boyasıyla kanser riski arasında bağlantı bulduğunu hatırlatarak, yeni araştırmada bu bağlantıyı, 6 Avrupa ülkesinden 4 bin 719 lenfoma hastasıyla ilgili verileri incelerek desteklediklerini söyledi. Araştırmada, hasta kadınların dörtte üçü saçlarını boyarken, erkeklerin yüzde 7’sinin boyadığı belirlendi. Araştırmada, saçlarını boyayanlar arasında bu hastalığa yakalanma riskinin yüzde 19 daha fazla olduğu belirtilirken, saçlarını yılda 12 ya da daha fazla kez boyayanların hastalığa yakalanma riskinin yüzde 26 daha fazla olduğu kaydedildi.

  American Journal of Epidemiology dergisinde yayınlanan araştırmada, saçlarını 1980 öncesinden beri boyayanlarda lenfoma kanseri riskinin yüzde 37 daha fazla olduğu saptandı.De Sanjose ve ekibi, kadınlardaki lenfoma kanserinin kabaca yüzde 10’unun saç boyası yüzünden olabileceğini bildirdi. 1978-1982 arasında, potansiyel kanser yapıcı maddeleri azaltmak için boyaların içeriğinin değiştirildiği ancak yeni boyaların risksiz olup olmadığının açıklık kazanmadığı belirtiliyor. Bu yüzden bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu kaydediliyor.
    2. Cevap: Saç boyalarının zararları nelerdir?

  en güzeli insanın doğal hali neyse o beyazlarmı var boşver olsun ne çıkar yaşlanıyoruz vrmı ötesi saçını boyucaksın yüzündeki kırışıklıkları napcaksın :confused: boşvewrin boyamayın doğal kalın :p öyle değilmi yaren baksana bir sürü zararı var
    3. Cevap: Saç boyalarının zararları nelerdir?

  Bir bakıma haklısın YEŞİM hayatı doğal yaşamak gibisi varmı:f196:
  Estetik açıdan güzel görünmek ve bakımlı olmak için bazen gerekiyor ama :f63:Bu arada bitkisel ve saçlara zarar vermeyen ürünlerde piyasa da mevcut.Zararı enaza indirmek için o tür ürünleri kullanmakta fayda var:f40: