Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı

'Kadınca' forumunda Merve tarafından 15 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  Saçlarınızın için saç türünüze uygun şampuan kullanın. Kuru saçlar nemlendirici şampuana ihtiyaç duyarken, boyalı saçların ise onarıcı şampuana ihtiyacı vardır.

  Saçlarınızı her sabah fırçalamak, saçlarınızdaki tozu, kiri ve tortuları uzaklaştırmaya yardımcı olur. Ayrıca kan akışını canlandırır ve cilt yağını saç uçlarına dağıtır. Saçlarınızın kolay taranması için saç türünüze uygun saç kremi kullanın. Fırçanızı ve tarağınızı temizlemeyi unutmayın. Haftada bir kere şampuanlı ılık suyla yıkayıp arındırın.

  Saçlarınızdaki yıkadıktan sonra havluyla, saçlarınızdaki fazla ıslaklığı alın. Mümkün olduğunca saçlarınızın doğal yolla kurumasına izin verin. Eğer mevsim uygun değilse ya da aceleniz varsa saç kurutma makinesini kullanmadan önce saçlarınızı korumak için ısıya karşı koruyucu bakım spreyi kullanın.

  Saçlarınızı şampuanlarken ve yıkayıp kuruttuktan sonra saç derisine parmak uçlarınızla masaj yapın. Masaj, saç köklerindeki kan dolaşımını harekete geçirir. Saç derisinin kurumasını önlemek için saçlarınızı yıkarken her daim ılık su kullanın; aşırı sıcak ya da soğuk hem saç derisini hem de saçlarınızı kurutur. Saç derinizde kepeklenme varsa; elma sirkesiyle saçlarınızı durulayın.

  Saçlarınızı dışarıdan olduğu gibi içeriden de desteklemelisiniz. Demir, çinko, vitamin B12, folik asit ve biotin zengini kırmızı et, yumurta, baklagiller, süt ürünleri gibi besinler tüketmeye özen gösterin. Ayrıca, açık havada yürüyüş yapmak hem formda kalmanıza hem de saçlarınızın oksijen alıp güçlenmesine yardımcı olur.  kaynak:msn.com