Sabunu Kim Buldu

'Ders notları' forumunda Merve tarafından 16 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Sabunu Kim Buldu
  Sabunu İlk Kim Buldu


  Sabunun tarihi insanlık tarihi kadar eski sayılır. Pompei deki lavların altından toprakta sabun kalıpları bulunmuştur. Modern sabun imalatı, 19. yüzyılda Fransız kimyageri, Eugène Chevreul ün sabunun bir yağ asidi tuzu olduğunu göstermesinden sonra gelişmeye başlamıştır.

  Tarihte, sabunlar genellikle sodyum, soda küllerinin ya da potasyum ve tuzlarının ve yağlı asitlerinin kül suyuyla sabunlaştırma tepkimesine girmesi sonucu elde ediliyordu. Temeldeki yağların hidrolizi gliserol ve rafine sabunu oluşturur.

  Sabun, Osmanlı Devletinde sabunhane denilen ve imalathanelerde geleneksel yöntemlerle üretimi yapılıyordu. Sabunun hammaddesi zeytinyağı ve içyağıydı. Ekonomik değeri olan ve tercih edilen sabunlar zeytinyağından yapılanlarındandır.. Osmanlı İmparatorluğunda sabun üretimi yapılan yerlerin başında zeytin yağının bol olduğu yerler olan Batı Anadolu ve Adalar, Şam, Halep ve Namlus geliyordu. O dönemde en fazla sabun üreten merkezler ise Midilli ve Girit Adaları, Ayvalık, Edremit, Kemer Edremit, İzmir, Kızılcatuzla, Yunda Acası ve Urlaydı. Buralarda imal edilen sabunun büyük bir bölümü, saray, ordu ve İstanbul halkının ihtiyacını karşılamak üzere Dersaadet tahsisatı olarak ayrılırdı.
  alıntı