Sabundaki Büyük Tehlike

'Sosyal Konular' forumunda Merve tarafından 15 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Mikrop bulaşmasını önlemek veya azaltmak için özellikle antibakteriyel sabunlarda kullanılan triklosan maddesinin kas ve iskelet fonksiyonlarını da olumsuz etkilediği ortaya çıktı.

  Triklosanla ilgili bulgular endişe verici

  Proceedings of the National Academy of Sciences isimli tıp dergisinin son sayısında yayımlanan araştırmada, fare ve balıklar üzerinde triklosan maddesinin etkileri test edildi. Triklosana maruz bırakılan farelerde kalp fonksiyonlarında 20 dakika içinde %25 ve kol kavrama kuvvetinde 1 saat süreyle %18 azalma olduğu belirlendi. Bu balıklar 7 gün süreyle triklosan bulunan suda bulundurulduklarında yüzme aktivitelerinin hem normal yüzmede ve hem de yırtıcı bir hayvan tarafından tehdit edildikleri durumu taklit eden yüzme testinde kontrol grubuna göre önemli ölçüde azaldığı belirlendi.

  Araştırmayı yürüten UC Davis Veterinerlik Fakültesi profesörlerinden Isaac Pessah, “Triklosan neredeyse herkesin evinde bulunuyor. Her tarafa yayılmış durumda. Havyanlar üzerinde yapılan bu araştırma bu maddenin insanlar üzerinde de aynı etkiyi yapabileceğini kanıtlıyor dedi.

  Kalp-damar hastalıkları profesörü Nipavan Chiamvimonvat da “Hayvanlarda elde ettiğimiz bu sonuçların insanlar için de geçerli olduğu tabii ki söyleyemeyiz, daha pek çok araştırmanın yapılması gerekir. Ancak, araştırmada triklosanın kalp kası fonksiyonlarını etkilediği belirgin şekilde görülüyor. Elde ettiğimiz sonuçlar bu maddenin insan sağlığı için çok zararlı olabileceğini düşündürüyor diye konuştu. Uzmanlar triklosan içeren ürünlerin kullanımında dikkatli olunması tavsiyesinde bulundu.

  Triklosan nedir?

  Triklosan, mikrop bulaşmasını önlemek veya azaltmak için özellikle antibakteriyel sabunlar, diş macunları, deodorantlar, tıraş losyonları, kozmetikler ve başka pek çok ürüne katılan bir maddedir. 40 yıldan beri kullanılan triklosanın yan etkileri 2000li yıllarda yapılan araştırmalarla ortaya çıktı. Maddenin zararları şöyle:

  - Klorla birleştiğinde kloroform gibi kanserojen maddelerin oluşmasına neden oluyor.

  - Bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç kazanmasına sebep oluyor.

  - Hormonlar üzerinde bozuçu bir etkisi, ayrıca vücuttan atılmaları çok yavaş olup tabiatta da çok uzun süre kalıyorlar.

  - Çocuklarda alerji ve egzamaya neden olabilir.
  kaynak:vatan

   


Similar Threads: Sabundaki Büyük
Forum Başlık Tarih
Sosyal Konular Boşanmaların En Büyük Nedeni 20 Temmuz 2013
Sosyal Konular Dünyanın En Büyük Tapınağı 13 Mart 2013
Sosyal Konular Dünyanın En Büyük Havaalanı Sıralaması Nedir? 14 Şubat 2013
Sosyal Konular Müzisyenlerin Beyni Neden Daha Büyük 9 Şubat 2013
Sosyal Konular Milli piyango yılbaşı çekilişi 2013 büyük ikramiye 30 Aralık 2012