Sabır ile ilgili Ayetler

'Ayetler ve Hadisler' forumunda YAREN tarafından 22 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. sabır ile ilgili ayet,sabır ile ilgili ayet ve hadisler,sabırla ilgili ayetler,sabır hakkında ayetler,kuranda geçen sabır ayetleri

  Sabır ve namazla yardım dileyin. Bu, şüphesiz, huşû duyanların dışındakiler için ağır (bir yük)dır. (BAKARA SURESİ / 45)

  Ey iman edenler, sabırla ve namazla yardım dileyin. Gerçekten Allah, sabredenlerle beraberdir. (BAKARA SURESİ / 153)

  Andolsun, biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele. (BAKARA SURESİ / 155)

  Onlar, Calut ve ordusuna karşı meydana (savaşa) çıktıklarında, dediler ki: “Rabbimiz, üzerimize sabır yağdır, adımlarımızı sabit kıl (kaydırma) ve kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et. (BAKARA SURESİ / 250)

  Ey iman edenler, sabredin ve sabırda yarışın, (sınırlarda) nöbetleşin. Allahtan korkun. Umulur ki kurtulursunuz. (AL-İ İMRAN SURESİ / 200)

  Oysa sen, yalnızca, bize geldiğinde Rabbimizin ayetlerine inanmamızdan başka bir nedenle bizden intikam almıyorsun. “Rabbimiz, üstümüze sabır yağdır ve bizi müslüman olarak öldür. (ARAF SURESİ / 126)

  Şimdi, Allah sizden (yükünüzü) hafifletti ve sizde bir zaf olduğunu bildi. Sizden yüz sabırlı (kişi) bulunursa, (onların) iki yüzünü bozguna uğratır; eğer sizden bin (kişi) olursa, Allahın izniyle (onların) iki binini yener. Allah, sabredenlerle beraberdir. (ENFAL SURESİ / 66)

  Ve üzerine yalandan kan (sürülmüş) olan gömleğini getirdiler. “Hayır dedi. Nefsiniz, sizi yanıltıp (böyle) bir işe sürüklemiş. Bundan sonra (bana düşen) güzel bir sabırdır. Sizin bu düzüp-uydurduklarınıza karşı (kendisinden) yardım istenecek olan Allahtır. (YUSUF SURESİ / 18)

  (Şehre dönüp durumu babalarına aktarınca o “Hayır dedi. “Nefsiniz sizi yanıltıp (böyle) bir işe sürüklemiş. Bundan sonra (bana düşen) güzel bir sabırdır. Umulur ki Allah (pek yakın bir gelecekte) onların tümünü bana getirir. Çünkü O, bilenin, hüküm ve hikmet sahibi olanın kendisidir. (YUSUF SURESİ / 83)

  Dedi ki: “İşte bu, benimle senin aranda ayrılma (zamanı)mız. Sana, üzerinde sabır göstermeye güç yetiremeyeceğin bir yorumu haber vereceğim. (KEHF SURESİ / 78)

  “Duvar ise, şehirde iki öksüz çocuğundu, altında onlara ait bir define vardı; babaları salih biriydi. Rabbin diledi ki, onlar erginlik çağına erişsinler ve kendi definelerini çıkarsınlar; (bu,) Rabbinden bir rahmettir. Bunları ben, kendi işim (özel görüşüm) olarak yapmadım. İşte, senin sabır göstermeye güç yetiremediğin şeylerin yorumu. (KEHF SURESİ / 82)