Şaban Ayında Oruç Tutmanın Fazileti

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 12 Haziran 2013 tarihinde açılan konu


 1. Şaban Ayında Oruç Tutmanın Sevabı Nedir?
  Ramazan ayının habersici olan üç aylardan Recep ayından sonra gelen şaban ayında oruç tutmanın faziletleri ve sevabı çok büyüktür.Biliyormusunuz Ramazan ayından sonra en faziletli orucun Şaban ayında tutulan oruç olduğunu.Şaban ayında cümlemize rabbim tutabildiğimiz kadar oruç tutmayı nasip etsin hepimize güç ve takat versin inşallah.

  Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur.Şaban ayının birinci gününü oruç tutan kişi Allah için yetmiş iyilik yazar. Her iyiliğin karşılığı sevabı da bir yıllık ibadet olarak verilmiştir.

  Aişe validemiz buyuruyor ki;Resulullahın, hiçbir ayda, Şaban ayından daha çok oruç tuttuğunu görmedim. Bazen Şaban ayının tamamını oruçla geçirirdi.

  Peygamber Efendimize Şaban ayında niçin çok oruç tuttuğu sorulduğu zaman şöyle buyurdu ki;Şaban, öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gafil olurlar. Bu ayda ameller, alemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçluyken arz edilmesini isterim.

  Şaban ayında üç gün oruç tutana, Hak teala Cennette bir yer hazırlar. Bünyesi zayıf olanın, Şaban ayının 15’inden sonra oruç tutmayıp, farz olan Ramazan-ı şerif orucuna hazırlanması iyi olur. Sağlığı yerinde olan ise, Şaban ayının çoğunu, hatta tamamını oruçlu geçirebilir.

  Şaban ayının 15. gecesidir. Bunun günü, bu geceyi takip eden gün, yani 15 Şaban olur. Oruç tutan, bu günde tutmalıdır. Eğer bugün, Cuma veya Cumartesi gününe gelirse, bir gün öncesi veya bir gün sonrasıyla tutmalıdır.

  Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allahü teâlâ buyurur ki: Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızk isteyen yok mu, rızk vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa, istesin vereyim Bu hâl, sabaha kadar devam eder.
   


Similar Threads: Şaban Ayında
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Şaban Ayının Fazileti 7 Temmuz 2011
Dini Bilgiler Safer ayında yapılması gerekenler 2 Aralık 2013
Dini Bilgiler Muharrem Ayında Yapılacak İbadetler Neler? 12 Kasım 2013
Dini Bilgiler Muharrem Ayında Perşembe Cuma Cumartesi Oruç Tutmak 10 Kasım 2013
Dini Bilgiler Muharrem Ayında Meydana Gelen Hadiseler 10 Kasım 2013