Sabahları Parmakların Şişmesi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 4 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Sabahları Parmaklarda Şişme


  Sabahları Parmakların Şişmesinin Nedenleri

  Özellikle el bilek ve ayak bilek eklemleri ile parmak eklemleri gibi ufak eklemlerde meydana gelen şişlik , ağrı , sıcaklık ve hareket kısıtlığı gibi şikayetler sizde tıpta romatoid artrit olarak bilinen iltihaplı romatizmal bir hastalığın varlığını göstermektedir.

  Sabahları Ellerin şişmesi , uyuşması ve karıcalaşması yapan bir çok hastalık mevcuttur bu hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir Sabahları el ve parmakların şişmesinde etken olabilecek Hastalıklardna bazıları şöyle sıralanabilir..

  Boyun Fıtığı

  Her iki boyun omuru arasında yastık görevi yapan jölemsi kıkırdak disk dokusunun omurilik ve kola giden sinirlere doğru taşmasıdır. Basının büyüklüğü ve etkinliğine göre boyun ve kol ağrısı, kol kaslarında kuvvet kaybı, ellerde his kusuru, uyuşma ve beceriksizlik görülebilir.

  Hipotiroidi
  Tiroit hormonlarının kanda çok az bulunması durumuna hipotiroidi veya hipotiroidism denir. Kadınlarda erkeklere nazaran çok daha sık görülür.


  Boyun Düzleşmesi
  Boyun düzleşince beyine giden dört damardan ikisi (vertebral arterler) gerilir ve beyine yeterince kan gidemez, kişide başağrısı, başdönmesi, bulantı, unutkanlık, tedavi edilmezse daha ileri safhalarda dengesizlik, konsantrasyon bozukluğu, ileri derecede alınganlık, isteksizlik oluşur.

  Ulnar Oluk Sendromu
  El önkol kemikleri olan radius-ulna ile bilek eklemini ve birbirleriyle eklem yapan 2 sıra halinde 8 kemikten oluşan küçük karpal kemikler, 5 tarak kemiği, 14 parmak kemiğinden oluşur.

  Boyun Tutulması Kas Spazmı

  Genellikle boyunu destekleyen kasların aşırı gerilmesi ile oluşur. Ağır bir şey kaldırmak, aşırı spor, iş aktivitesi, yanlış masa başı çalışması kas spazmına neden olabilir.

  Diyabet

  Sürekli yüksek değerlerde seyreden şeker hastalığı da ellerde uyuşmaya sebep olabilir.

  [​IMG]

  Ellerin ve Parmakların Şişmesinin Diğer Nedenleri

  -Romatizmal hastalıklar,
  -kas hastalıkları,
  -multipl skleroz,
  -beyin tümörleri,
  -beyin damar tıkanmaları,
  -kol damarlarındaki tıkanıklıklar