Sabahları Mide Yanması

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Sitem tarafından 7 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Sabahları Mide Yanması neden olur
  Mide Yanması sebepleri

  Mide asidinin yemek borusuna doğru kaçak yapması sonucu yemek borusundan gırtlağa doğru oluşan yanma, ekşime hissidir. Midenin değil, yemek borusunun ve gırtlağın yanmasıdır bu aslında. Bazı insanlar her gün bazıları da ayda birkaç kez bu sorunu yaşarlar. Toplumun yaklaşık yüzde 30-40ında mide yanması şikayeti görülür. Yanma şikayeti, yenilen gıdaların türü ve midenin ne kadar dolu olduğu ile bağlantılıdır.

  Mide yanmasını artıran gıdalar, genellikle yemek borusu ile midenin birleştiği bölgedeki kasın gevşekliğine yol açan gıdalardır.

  Domates, soğan, sarımsak, baharatlı yiyecekler, kızartmalar, bazen nane ve çikolata, mide yanmasına sebep olabilir. Mide yanmasının yan etkileri olarak yemek borusunda yara açılması, bu bölgede bir yara dokusu oluşarak darlığa yol açması, buradaki mukozanın değişerek kansere doğru gitmesi durumlarında da daha ciddi şikayetlere dönüşebiliyor.

  Mide yanması başka hastalıkların göstergesi olabilir mi?

  Mide yanması, erozif gastrit dediğimiz, mide yüzeyinin aşınması sonucu oluşabilir. Bu, çok fazla aspirin ve romatizma ilacı kullanan kişilerde görülebilir.
  Ülser durumlarında,
  Midedeki kanser durumlarında,
  Midenin poliplerinde, divertiküllerinde (bağırsak duvarının kesecik halinde dışarıya doğru çıkması) ortaya çıkabilir.
  Mide-bağırsak tembelliğinde, safra kesesinden safra yolları vasıtasıyla bağırsağa akan safra geriye kaçabilir. Midede bir safra reflüsü meydana gelebilir. Bu durumda yanma oluşur.  alıntı
   


Similar Threads: Sabahları Mide
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Sabahları Mide Ağrısı 1 Mayıs 2012
Sağlıklı Yaşam Sabahları Mide Bulantısının Nedenleri 6 Şubat 2012
Sağlıklı Yaşam Sabahları Parmakların Şişmesi 4 Mayıs 2012
Sağlıklı Yaşam Sabahları Oluşan Ağız Kokusu 4 Mayıs 2012
Sağlıklı Yaşam Sabahları Öksürük Ve Balgam 3 Mayıs 2012