Sabahları Mide Ağrısı

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 1 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Sabahları Mide Ağrısı Tedavisi


  Sabahları Mide Ağrısı Nedenleri

  Sabahları mide arısının nedenleri nelerdir konumuzda sizlere mide arısı nednelerinden bahsedeceğiz..
  Son dönemde mide ağrısı çekenlerin sayısı gittikçe artıyor. Ağrıyı önlemenin yolu ise yediklerimizden geçiyor. Kimi zaman çiğnediğimiz sakızın bile ağrıya neden olduğu bile söylenebiliyor uzmanlar tarafından..

  -Mide ağrısı günümüzde doktora başvurma nedenlerinin başında gelir. Reflü, temelde mideyle değil, diyafram ve yemek borusuyla ilintili bir hastalıktır. Ancak mide ağrısı reflü hastalarında çok sık dile getirilen bir yakınmadır. Reflüde mide ağrısının 3 kökeni vardır.

  - Eğer reflü mekanik kökenliyse, değişik boyutlarda olan mide fıtığından kaynaklanır.

  Mide fıtığı diyaframda bir açılma yırtılma olarak tanımlanır. Bu durumda midenin, özellikle yemekten sonra, fıtık bölgesinde sıkışması mide ağrısı olarak algılanır. Mide ağrısıyla birlikte çarpıntı ve nefes yetmezliği hissi de yaşanabilir.

  -Reflünün yarattığı yemek borusu hasarı ve yangısal tepki hemen yemek borusu mide bileşkesinde olduğundan bu yangı mide ağrısı olarak algılanabilir.

  - Reflü yakınması olan hastalarda bir çok kez gastrit ve veya ülser de olabilir. Böyle bir durumda mide ağrısının kökenini tanımlamak için mutlaka gastroskopi yapılmalıdır.

  [​IMG]