Sabahları Dinç Kalkmak İçin Ne Yapmalı

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 2 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Sabahları Dinç Kalkmak İçin
  Sabahları Dinç Kalkmak İçin Ne Yapılmalı

  *Her sabah zinde ve dinlenmiş kalkmak isteriz. güne dinç başlamak için yapabileceklerimiz neler.

  Güne erken başlayın
  Gün boyu zinde olmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey güne mümkün olduğunca erken başlamak. Çünkü uyku hormonumuz gece salgılanır ve büyüme hormonu başta olmak üzere pek çok hormonla ilişkisi vardır. Geceyi bilgisayar veya televizyon başında geçirip sabaha karşı uykuya dalıp geç vakte kadar uyuyan kişilerde çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkar.

  Mutlaka kahvaltı yapın
  Kınıkoğluna göre 7-8 saatlik bir uyku, kan şekerinin düşmesine sebep oluyor. Bu nedenle güne başlarken ihtiyacımız olan enerjiyi karşılamak için kuvvetli bir kahvaltıya ihtiyacımız var. İdeal bir yaz kahvaltısında ise domates, biber, maydanoz ve çeşitli yeşilliklerin bulunması gerekiyor.

  Spor yapın
  Kınıkoğlunun önemle vurguladığı konulardan biri de her gün düzenli spor yapmak. Ona göre, haftada bir kere yürüyüş yapmak veya gün içinde merdiven inip çıkmak, ev işleri, çarşıya-pazara gitmek spor değil. Sporu spor amaçlı, eşofman giyerek ve terleyerek yapmak gerekiyor. Yani kalp hızı mutlaka yükselmeli. En kolay ve etkili sporsa hızlı tempoda yürüyüş yapmak.

  Öğle yemeğini ihmal etmeyin
  Öğle yemeğini ihmal etmeyin ama fazla da kaçırmayın. Murat Kınıkoğlu, sağlıklı bir hayat sürmek için ideal öğle yemeğinin yeşil salata olmalı.

  Gün içinde atıştırın
  İki tatlı kaşığı keten tohumu, bir çay kaşığı tarçın (toz tarçın suda eritilerek veya ekmek içine konularak yenilebilir), beş porsiyon meyve (gün içine yayılarak bir muz, iki elma, bir şeftali, yirmi kiraz), haftada dört-beş yumurta, kilo sorununuz yoksa bir avuç fındık veya badem yiyebilirsiniz.

  Akşam yemeğinin vaktine özen gösterin
  Yatmadan en az üç saat önce akşam yemeği sonlanmış olmalı.Aksi takdirde mide muhtevası yemek borumuzdan yukarı giderek “reflü adı verilen yanmaya neden oluyor. Gece meyve yeme alışkanlığından vazgeçilmeli.

  Düzenli uyku uyuyun
  Sabah uyanma saati gibi akşam uykuya dalma saati de önemlidir. Bu konuda çocuklara müsamaha göstermemek gerekir. Erişkin insanlar için yatağa giriş saati en geç saat 23 olmalıdır. Geç yatmayı alışkanlık haline getirenler uyku düzenlerini kaybederler. Yetersiz uyku, bağışıklığın düşmesine neden olur. İyi uyuyamayan kişiler kolay hastalanır, kolayca depresyona girer.