Sabahattin Eyüboğlu Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda Belinay tarafından 23 Mar 2012 tarihinde açılan konu

1. Sabahattin Eyüboğlu

Doğum 1908/Trabzon
    Ölümü 13 Ocak 1973/İstanbul
    Meslek Yazar, akademisyen, çevirmen
    Sabahattin Eyüpoğlu 1908 yılında Trabzon'un Akçaabat ilçesinde doğmuştur. Babası Mehmet Rahmi Bey Kaymakamlık, mutasarrıflık ve Trabzon milletvekilliği yapmıştır. Ressam ve şair olan Bedri Rahmi Eyüpoğlu' nun kardesidir. Çocukluk yılları babasının vazifesi sebebiyle Anadolu'nun çeşitli şehirlerinde geçmiştir. İlköğretimini 1922 yılında Kütahya’da, ortaöğretimini ise Trabzon Lisesi’nde bitirmiştir. Lise 3. sınıfta iken üniversiteye öğretim üyesi yetiştirmek amacıyla açılan bir sınava girmiş ve kazanarak Avrupaya gitmiştir. Yükseköğretimini, dil, edebiyat ve estetik öğrenimi gördüğü Dijon,Lyon ve Paris Üniversitelerinde tamamlamıştır. Daha sonra İngiltere' ye geçerek Londra'da İngiliz edebiyatı ve kültürü üzerine incelemeler ve araştırmalar yapmıştır. Yurda dönünce, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümün' de doçentlik, Milli Eğitim Bakanlığında müfettişlik, Talim ve Terbiye Kurulu üyeliği ve Tercüme Bürosu başkan yardımcılığı görevlerin de bulunmuştur.Hadanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü'nde "metinlerle batı kültürü tarihi " dersini okutmuştur.Sabahattin Eyüpoğlu uygulamaya eğitim yaratıcı ve insanca niteliklerine inandığı ve sevdiği Türk köylüsünü yine kendi içlerinden çıkan aydınlarla kalkındırmayı amaçlıyordu. Eyüpoğlu bu eğitim açılımına gönülden iştirak etmiştir. Sabahattin Eyüpoğlu, aydınlanma düşüncesinin öncüsü bir insandır. Çevirileri, inceleme ve denemeleri ile Türk milletinin çağdaşlaşma yolundaki girişimlerinin önünü açan bir eğitimci olmuştur.Eyüpoğlu, Tercüme Bürosunda ki başkanlık ve Hadanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü'nde ki görevinden uzaklaştırılınca Paris'e gitmiştir. Yurda dönünce tekrar Milli Eğitim Müfettişi Olarak Maraş,Adana,Gaziantep, Hatay yörelerinde çalışmıştır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili Bölümü' nde Karşılaştırmalı Türk- Fransız Edebiyato dersi,İstanbul Teknik Üniversitesi' nde ve Tatbiki Güzel Sanatlar. Yüksekokulu' nda Tarih dersleri vermiştir. Daha sonra üniversiteden uzaklaştırılan "147'ler" arasında yer almıştır. Daha sonra öğretim üyeliği görevleri iade edilsede sadece Teknik üniversite'deki görevine geri dönmüştür. Vedat Gunyolile birlikte Babeuf'ten çevirdikleri devrim yazıları kitabindan dolayı yargılanmışlardır. Ardından beraat ettiler.12 mart muhtırasının sonrası, gizli örgüt kurmak suçundan, Azra Erhat ve Vedat Günyol ile birlikte tutuklandılar ve dort ay tutuklu kaldıktan sonra yargılanma sonunda beraat ettiler. 13 ocak 1973'te geçirmiş olduğu kalp krizi nedeniyle İstanbul' da öldü.