Sabah namazının farzı nasıl kılınır?

'Dini Bilgiler' forumunda Misafir tarafından 24 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. sabah namazının 2 rekat farzının kılınışı

  Sabah namazının farzı 2 rekattır.
  1. rekatı; Öncelikle niyet edilir. (Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının iki rekat farzını kılmaya)
  Sonra tekbir getirilir (Allahu Ekber) (Erkekler; eller, avuç içleri kıbleye bakacak şekilde,baş parmaklar kulak memesine değdirilerek tekbir alırlar. Kadınlar ise elleri göğüsleri hizasında kıbleye bakar şekilde tekbir alırlar.)
  Daha sonra eller bağlanır. Sübhaneke okunur, Eüzü Besmele çekilir (Eûzubillahimineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim) Fatiha Suresi okunur Amin denir, ardından bildiğimiz bir namaz suresi okunur.
  Sonra Allahu Ekber diyerek rükuya gidilir 3 defa Sübhâne Râbbiye'l-Azim denilir, doğrulurken Semi Allahü li-men hamideh denir. doğrulduktan sonra da Rabbenâ leke'l hamd dedikten sonra Allahu Ekber diyerek secdeye varılır. Secdede 3 defa Sübhâne rabbiyel-a 'lâ denilir, tekrar secedeye gidip 3 defa Sübhâne rabbiyel-a 'lâ denilir. Allahu Ekber diyerek secdeden doğrulduktan sonra 2. rekat başlamış olur; Besmele çekilir Fatiha Suresi okunur Amin denir, bilinen bir namaz suresi okunur tekrar rükuya varılır sünnete olduğu gibi 3 defa Sübhâne Râbbiye'l-Azim denilir, doğrulurken Semi Allahü li-men hamideh denir. doğrulduktan sonra da Rabbenâ leke'l hamd dedikten sonra Allahu Ekber diyerek secdeye varılır. Secdede 3 defa Sübhâne rabbiyel-a 'lâ denilir, tekrar secedeye gidip 3 defa Sübhâne rabbiyel-a 'lâ denilir ve oturduktan sonra Ettehiyyâtü , Allâhümme salli , Allâhümme bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz. Okuduktan sonra önce sağa sonra sola selam veririz. Selam verir Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah deriz. Böylelikle sabah namazının 2 rekat frzı kılınmış olur.