Sabah Namazına Kalkmanın Faydaları

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 16 Mart 2013 tarihinde açılan konu


 1. Sabah Namazına Kalkmanın Faydaları Nelerdir


  Sabah Erken Kalkmakta Bereket Vardır Kimki sabah namazını vaktinde ihya ederse ogün o kişi Allahın izniyle darlık sıkıntı görmez her işi yolunda gider iç huzuru bir başka olur.

  İbn-u Hibbân´ın rivayet ettiği sahih bir Hadis-i Şerifte Peygamber Efendimiz şöyle buyurdu

  Sabahın erken vakti, ümmetime bereketli kılındı.

  Müslüman ihtiyaçlarını gidermek işlerini halletmek için erken uyanmalı. Sefere çıkacağında sabahın erken vaktinde yola çıksın, çünkü sabahın erken vaktinde bereket vardır. Erkenden kalkıp farz olan sabah namazını kilsın dua edip yola çıksın. Zikir çekmek, Kur´an okumak ve rızkını kazanmak için ve buna benzer şeyler için kişi erken kalkmalı.
  Bu eskiden beri Muhammed ümmetinin adetlerindendir. Eskiden kimi müslüman sabah namazından önce, kimi de sabah namazına uyanırlardı. Sabahın erken vaktinden bereketlenirlerdi.

  Namaz için ağlamak, üzülmek gerekmiyor mu?

  Büyük velîlerden Beyazıd-ı Bestamî Hazretleri bir gün sabah namazına uyanamaz. Sabah olduğunda o kadar üzülür, o kadar ağlar, nefsini suçlayıp yüreği yanarak öylesine bir istiğfar eder ki, bu yüzden sabah namazının sevabından daha fazla ecir kazanır.

  Bunu gören şeytan ertesi gün o zatı erkenden sabah namazına uyarır. Çünkü, müminler sevap kazandıklarında şeytan kahrolur. Madem ki, o zatın namaz kılamaması Allaha daha çok yalvarmasına sebep olmuştur; şeytana düşen onun ikinci kez gözyaşı döküp yalvarmasını engellemektir.

  Acaba bu zamanda, sabah namazını kaçırdığında ağlayan, pişman olan, tövbe ve istiğfar eden, nasıl kalkabilirim diye çırpınan ne kadar mümin var dersiniz?

  Elimizde çok sağlıklı bir istatistik yok. Ama şu kadarını söyleyebiliriz: Üç büyük ilimizdeki üniversiteli gençler arasında yapılan bir ankete göre, beş vakit muntazam namaz kılanların oranı %10. Bunların da en çok kaçırdıkları namaz, hiç şüphesiz sabah namazı.

  Beş vakit namaz kılan müminler içinde, haftada, ayda veya birkaç ayda bir sabah namazı kaçıranların sayısı oldukça fazla. İsterseniz, başta kendi nefsinizde, sonra çevrenizde küçük bir araştırma yapın. Bu acı gerçeği bütün çıplaklığıyla göreceksiniz.

  Oysa sabah namazı ve tüm farz namazlar, başta Peygamberimiz (a.s.m.) ve onun güzide ashabının üzerinde titrediği muhteşem bir ibâdettir. Bir mümin sabah namazını kaçırdığında “aklını kaçırmış gibi deli divane olmalı, tepesi atmalı, dünyası kararmalı, kahvaltı yapacak bir iştah bulamamalı, akşama kadar kendini cezalandırmalıdır.

  Sabah namazı kaçtığı gün, yer yerinden oynamalı, aklı başından gitmeli, tövbe ve istiğfar için Allaha el açmalı, yalvarmalı, af dilemelidir.

  Ve hepsinden önemlisi, sabah namazını kaçırma işini kesinlikle “sıradan görmemeli, “olabilir kabul etmemeli; nefsine, gafletine, uykusuna isyan etmelidir.

  Hemen, “Nerede hatâ ettim? Hangi tedbiri almalıyım ki, bir daha bu acıklı azaba düşmeyeyim? diyerek çözüm arayışına girmeli, çözümü bulmalı ve derhal uygulamalıdır. Çünkü, söz konusu olan çocuk oyuncağı değil, sıradan bir olay değil, üç günlük dünya hayatını ilgilendiren bir mesele değil.

  Sözünü ettiğimiz; bizim, kâinatın ve her şeyin Sahibi, Sultanı, Yaratıcısı olan Allahın huzuruna girme; Onun dergâhında secdeye kapanma; canımız, cananımız, biricik varlığımız, sevenimiz, sevgilimiz olan Zât-ı Zülcelâle ibadet etme meselesidir. Dünyada hiçbir şey bundan daha mühim, daha lüzumlu, daha sevimli, daha vazgeçilmez olamaz. Eğer burada bir eksiğimiz varsa, hatâ bizdedir.

  Bir mümin, haftada bir, ayda bir sabah namazı kaçırmayı normal göremez, kabullenemez! Namazlarımızı kaçırıyorsak, bu gidişe dur demek, silkinmek, titremek, ihmalimize isyan etmek, “Artık yeter demek durumundayız.

  Kulu olmakla iftihar ettiğimiz Rabbimiz bizden böyle bir umursamazlık, böyle bir vurdumduymazlık istemiyor.

  Ümmeti olmakla şereflendiğimiz Sevgili Peygamberimiz (a.s.m.), bize ihmalkârlığı ders vermiyor. Onun bütün ömründe kaçırdığı sabah namazı sadece bir tanedir. O da, savaş dönüşü, aşırı yorgun ve uykusuz olduğu bir zamanda, nöbetçinin uyuması yüzünden ve belki de ümmetine böyle durumlarda nasıl davranması gerektiğini ders vermek hikmetiyle olmuştur. Gerçek bu iken sabah namazına duyarsız kalamayız.

  Sabah namazı için nasıl bir durumda olursak olalım, ister onu haftada bir, ister yılda bir, hattâ birkaç yılda bir kaçırıyor olalım; yeni bir ubudiyet şuuruyla donanmak, yeni bir cehd ve gayret kılıcını kuşanmak, yeni bir tebliğ ve ikaz harekâtı başlatmak durumundayız.

  Namaz için ne yapabilirim? diye çırpınan bir ruhun, zonklayan bir beynin çözüm arayışlarıdır. Allaha karşı hiçbir hasenesini göremeyen, “günah hamalı olmaktan başka elinde bir sermayesi bulunmayan, ama Allahı sevdiğine inanıp, Ona hakkıyla ibâdet edemediğine yanan bir kardeşinizin çözüm önerileridir.

  Bazı Müslümanlar, “Niçin namaz kılmıyorsunuz? sorusuna çok basit mazeretler gösteriyorlar. İleriki bölümlerde daha geniş işleyeceğimiz gibi, “İşim çok, zamanım yok, hastayım gibi, hiçbir geçerliliği olmayan bahaneler üretiyorlar.

  Oysa namazın ölümden, bayılmadan başka hiçbir ciddi mazereti yoktur. Çünkü namaz, savaşta, yoğun iş anında, hasta iken, yolculuk esnasında da kılınır. Namaz bu tür basit bahanelerle aksatılamaz. Sadece bazı kolaylaştırıcı yöntemler vardır.

  Çünkü, namaz Rabbimizle buluşmaktır. Bizi yaratanla buluşmaya hiçbir şey engel olamaz, olmamalıdır. Namazın vakti girdi mi, uygun zaman, uygun ortam ve uygun yer yok diye namaz kazaya bırakılamaz.

  Bir yolculuk sırasında sabah namazının vakti girmişti. Otobüsümüz bir caminin önünde durdu. Hava şiddetli soğuktu ve her taraf karla kaplıydı. Caminin avlusunda bir tulumbadan başka abdest alacağımız çeşme yoktu. Hemen tulumbadan su çekerek sırayla abdest aldık. Cami henüz açılmamıştı. Kıbleyi camiye göre belirleyerek karlar üstünde namazımızı kıldık. Soğuktu, üşüyorduk. Ama, içimiz sımsıcaktı. Görevimizi yapmış, huzur içinde yola devam etmiştik.
   


Similar Threads: Sabah Namazına
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Sabah Namazına Kalkmanın Önemi ve Fazileti 30 Mart 2013
Dini Bilgiler Sabah Namazına Kalkmanın Yolları 17 Mart 2013
Dini Bilgiler Sabah Namazına Bilerek Kalkmamak 15 Mart 2013
Dini Bilgiler Sabah Namazına Kalkmak İçin Okunacak Dua 11 Şubat 2013
Dini Bilgiler Sabah Namazına Dikkat 4 Ocak 2012