Sabah İçilen Sigaraya Dikkat!

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 9 Eylül 2011 tarihinde açılan konu


 1. Sabah kalkınca içilen sigaraya dikkat
  Kalkar kalkmaz içilen sigarada kanser riski!
  Sabah İçilen Sigara Kanser Riskini İkiye Katlıyor
  [​IMG]
  7610 kişinin katıldığı araştırmanın sonuçlarına göre, sabah kalktıktan sonra ilk yarım saat içinde içilen sigaranın kanser riskini iki katına çıkarıyor.

  Cancer adlı dergide sonuçlarına yer verilen araştırmaya, sigara içen 7610 kişi katıldı.
  Buna göre sabah kalktıktan sonraki ilk yarım saat içinde sigara içilmesi, zaten yüksek olan akciğer kanseri riskini neredeyse ikiye katlıyor.

  İngiltere Kanser Araştırmaları Derneği Cancer Research, sabah sigara içilmesi halinde akciğerlere daha fazla duman çekiliyor olabileceğini söylüyor.

  ABD'deki Penn Eyalet Tıp Fakültesi'nden bilimadamları, akciğer kanserine yakalanmış 4776 sigara bağımlısıyla kanser hastası olmayan ancak sigara kullanan 2835 kişiye ilişkin sağlık verilerini karşılaştırdı.

  Bu veriler, sabah kalktıktan sonra ilk 30 dakika içerisinde sigara içen hastalarda kanser gelişmesi riskinin, bir saat bekleyenlere oranla yüzde 79 daha yüksek olduğunu gösterdi.

  Araştırmacılar, her gün tüketilen sigara sayısı gibi başka faktörler eklendikten ve veriler ona göre değerlendirildikten sonra dahi "ilk içilen sigara"nın etkisinin hala varolduğunu söylüyor.

  Aynı dergide yayımlanan başka bir araştırmada 1055'i baş ve boyun kanseri 1850 sigara içicisi değerlendirmeye alınmış.

  Bunun sonucunda güne sigarayla başlayanlarda tümör gelişmesi riskinin bir saat bekleyenlere oranla yüzde 59 daha yüksek olduğu belirlenmiş.

  Ancak sabah ilk iş içilen sigarayla kanser arasında nasıl bir ilişki olduğu henüz belirsiz.
  Cancer Research'ten Profesör Robert West, "Kalkar kalkmaz bir sigara yakan tiryakilerin, sonraki sigaraları da çok daha yoğun şekilde içme eğiliminde oldukları göze çarpıyor. O nedenle bu bulguların en akla yakın açıklaması, ne kadar çabuk sigara içilirse, o kadar yoğun dumanın ciğerlere çekileceği yönünde. Bu da kansere yol açan kimyasallara çok daha yüksek oranda maruz kalmak anlamına geliyor.