Saatler Ne Zaman İleri Alınacak 2015?

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Saatler Ne Zaman İleri Alınacak 2015?

  [​IMG]
  26 Ekim 2014 Pazar günü geri alınan saatler 29 Mart günü saat03.00‘de bir saat ileri alınacak. Bakanlar Kurulu kararı ile Mart ayının son haftasında yaz saati uygulaması başlıyor.

  Geçtiğimiz yıl yerel seçimlerle aynı güne denk gelen yaz saati uygulaması bu nedenle bir gün geç ileri alınmıştı. Bu sene ise normal tarihinde yani planlanan zamanında ileriye alınacak.

  Saatlerin ileri alınmasıyla birlikte mesai saatlerinde de değişiklikler yaşanacak. İleri saat uygulamasının başlamasıyla birlikte memurlar saat 08.30’da iş başı yapacak ve saat 17.00’da iş bırakacak.

  Saatler ne zaman ileri alınacak?

  28 Mart Cumartesi’yi 29 Mart Pazar’a bağlayan gece saat 03.00’de saatleri bir saat ileri alacağız.

  Neden saatleri ileri alıyoruz?

  Bir ülkede gün ışığından sabahları daha az, öğleden sonra ise daha çok yararlanmak için periyodik olarak değiştiriliyor. Sonbaharda geri alınan saatler, ilkbaharda da ileri alınıyor. Böylelikle güneş ışığından daha çok yararlanma imkanı doğuyor.

  Yaz Saati Uygulaması Ne Zaman Başladı?

  Çağdaş yaz saati uygulaması ilk defa 1895 yılında Yeni Zelandalı bir böcekbilimci olan George Vernon Hudson tarafından önerildi. O günden sonra birçok ülke bu uygulamayı benimseyerek kullanmaya başladı. Bununla birlikte, yaz saati uygulamaları ülkeler arasında farklılık gösterebilir.