Rüzgar Oluşumunun Fizikle İlişkisi

'Ders notları' forumunda SümbüL tarafından 27 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Rüzgar
  Rüzgar Oluşumu
  Rüzgar Oluşumunun Fizikle İlişkisi

  Rüzgar Oluşumunun Fizikle İlişkisi
  Doğada ki bazı fiziksel büyüklük ve değerler tek başına anlamlı olsalarda bütün haliyle bir olayın nedeni olabilirler.Aynı rüzgar oluşumunda ısı,sıcaklık,basınç etkenlerinin birleştikleri gibi.Rüzgar oluşumunun nedenlerinin başında gelen sıcaklık ve basınç farklılıklarının büyüklüğü rüzgarın büyüklüğünüde etkiler.Rüzgar,alçak basınçla yüksek basınç bölgesi arasında yer değiştiren hava akımıdır.

  Her zaman bu hava akımı yüksek basınç bölgesinden alçak basınç bölgesine doğru hareket eder.Hava akımının büyüklüğü bu bölgelerinin arasındaki basınç farkının büyüklüğü ile doğru orantılıdır.

  Peki fizik bilimi rüzgar oluşumu ile nasıl bir ilişki içindedir.Doğadaki olayların oluşumları özellikle coğrafi olayların nedenlerinin başında ısı,sıcaklık,basınç,atmosferdeki gazların hareketi,güneş ışınları ve dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi gelir.Bu sayılan nedenler fizik biliminin temellerini oluşturmaktadır.Daha doğrusu klasik fiziğin temellerini oluşturmaktadır.Bu temellerle etrafımızdaki çoğu olayı bir neden-sonuç ilişkisi içinde açıklayabiliriz.

  Rüzgarda en basitinden bir doğa olayı olarak bazı sonuçlar doğurmakta ise bunu nedenlerini ısı,sıcaklık,basınç olarak açıklamak yanlış olmaz.

  Benzer şekilde gezegenlerin oluşumunuda fizik bilimene dayandırabiliriz.Hatta gündemde olan olayların başında gelen Cern'de ki Büyük Patlama Deneyi dahi fizik biliminin açıklayabilecekleri arasındadır.
    2. Cevap: Rüzgar Oluşumunun Fizikle İlişkisi

  tşklr paylaşımın için cnm
   


Similar Threads: Rüzgar Oluşumunun
Forum Başlık Tarih
Ders notları Rüzgar enerjisinin çevreye faydaları yararları nelerdir kısa bilgi 8 Aralık 2012
Ders notları Rüzgar Çeşitleri Nedir? 15 Aralık 2011
Ders notları Rüzgar enerjisinin çevreye faydaları nedir? 1 Ekim 2011
Ders notları Rüzgarlar-Rüzgar Çeşitleri 23 Haziran 2011
Ders notları Rüzgar Erozyonu 23 Haziran 2011