Rüyada Divan Görmek

'Rüya Tabirleri' forumunda Meryem tarafından 2 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Rüyada Divan Görmenin açıklaması
  Rüyada Divan Görmenin anlamı  Rüyada divan üstünde olduğunu gören kimseye daha önce elinden çıkmış olan şey geri döner. Rüya sahibi sultan ise saltanatı zayıflar. Daha sonra tekrar eski kuvvetine döner. Nitekim ayeti kerimede şöyle buyrulur. ( andolsunki süleymanı bir fitneye düşürdük ve tahtının üzerine bir ceset olarak bıraktık sonra tekrar tahtına donuverdi)162
  Rüya sahibi evlenmeyi düşünen bir kimse ise, bu rüya bir kadınla evlenmeye delalet eder.
  Bir divanın üstünde olduğunu ve divanda yatak serili olduğunu görmek, din konusunda münafık bir topluluk üzerine üstünlük ve söz sahibi olmaya delalet eder. Divanda yatak yok ise yolculuğa delalettir.
  Bazı tabirciler: “yatak ve üzerinde unutulan her türlü eşya-kadına ve dünya hayatına delalet eder. Çünkü divanın ayakları hükümdarlara, yatağın üstü kadına, yatağın içi rüya sahibine, yatağın altı kız ve erkek çocuklara delalet eder demişlerdir.
  Kayravani divan tabirinde şöyle demiştir: “Divan görmek kişiyi sevindiren onun sebebi ile şeref bulduğu ve gözünün nuru olan şeylere delalet eder. Zira araplar kişinin izzeti gittiğinde “falanın divanı yıkıldı “derler. Bazen divan görmek, üzerine binilen her türlü bineğe de delalet eder. Çünkü uyuyan kimse uyuduğunda ruhu ile yolculuğa çıkar. Bazen divan cenazeye de delalet eder. Divanının kırıldığını ya da dağıldığım gören kimse, sultan ise saltanatını kaybeder. Hâkim ise kararı kabul edilmez. Hanımı aksi ise ondan ayrılır. Hanımı ya da rüya sahibi hasta ise ölür ya da hanımını terk eder.
  Rüyada meçhul bir divan üstünde olduğunu gören kimse, saltanata layık bir kimse ise, saltanata nail olur. Değil ise yüksek bir mertebeye gelir. Bekâr ise evlenir, hamile ise erkek çocuğu olur. Tüm bu tabirler divanın üstünde yatak var ise, ya da divan gösterişli olduğu durumda böyledir.
  Divanın üstünde yatak yok ise, divana oturan kimse uzak bir yolculuğa çıkar. Hasta ise ölür. Rüyayı gördüğü zaman hac mevsimi ise ve hacca gitmeyi düşünüyor ise, kara ya da deniz yolculuğu ile hacca gider.
  Nablusi(rahmetullahi aleyh)in tabiri: Rüyada divanın üstünde olduğunu ve ayaklarında ayakkabılarının olduğunu gören kimse, içlerinde nifak bulunan kimselerle yolculuğa çıkar. Güzel bir mekânda yatak üstünde olduğunu gören kimse, devlet, izzet ve mertebe kazanır.
  Yatak üstünde olduğunu ve beraberinde bir kadının olduğunu, kendisininde sevinç içinde olduğunu görmek, bazen o kadınla aralarında şer ve “hulu yolu ile boşanma durumuna delalet edebilir.
  Kocası olmayan bir kadının rüyasında evine yatak taşıdığını görmesi, bir adamla evlenmesine delalettir. Divanının dik durumunda olduğunu gören kimse, hasta ise şifa bulmasına delalet eder.
   


Similar Threads: Rüyada Divan
Forum Başlık Tarih
Rüya Tabirleri Rüyada Divanda Oturmak 2 Şubat 2012
Rüya Tabirleri Rüyada Karınca Görmek Ne Anlama Gelir 8 Temmuz 2017
Rüya Tabirleri Rüyada Öpücük Görmek Ne Anlama Gelir? 2 Temmuz 2017
Rüya Tabirleri Rüyada Mangal Görmek Ne Anlama Gelir? 14 Haziran 2017
Rüya Tabirleri Rüyada rehin alınmak ne demektir 28 Mart 2016