Rüyada Alim Görmek ne demek

'Rüya Tabirleri' forumunda YAREN tarafından 21 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. Rüyada Alim,Rüyada Alim Görmek ne demek,Rüyada Alim Görmenin anlamı,Rüyada Alim eli öpmek,Rüyada Alimin tabiri

  Rüyada Alim Görme; İnsanlar içinde övülmeye, Dar geçime, Şeref ve izzete, Bir yere bir bilginin geldiğini görmek oraya itibar kazandıracak bir şahsın gelmesine delalet eder.

  Ibni Kesire göre; Rüyada bir cahilin halka ögütler verdigini görmek, halk nazarinda hakarete; bir kimsenin rüyasinda kendisini alim görmesi serefinin artmasina; bir alimin, kendisinden, uyanik iken halkin kötü olarak kabul edecegi bir halin meydana geldigini görmesi, alaya alinmasina; bir alimin kendisini yanina oturtup konustugunu ve güzel sözler söyledigini görmek, inancinda eksiklige, halk arasinda hakaret görecegine delalet eder.

  Caferi Sadik (RA) a göre : rüyada alim görmek dört sekilde tabir olunur : Kadir ve kiymet, halk arasinda itibar, makam, adalet. Rüyada bir alimin elini öptügünü görmek, ilminden faydalanmaya; alimin kendisine bir sey verdigini görmek, dünya ve ahiretde yükselecegine, kendini alim ve halki elini öper görmek, halkin ondan hayir ve menfaat görmelerine; alimin ögrencilerine ders vermekle mesgul oldugunu görmek, ilim isteyenlerin çogalacagina, bir alimden ders görmek, ulemanin ilminden faydalanmaya delalet eder. Bir alimin kendisini öptügünü gören isinde yükselir.

  Ibn-i Kesir hazretleri demiştir ki:
  - Rüyada kendisinin âlim olduğunu görmek, şerefinin artmasına işarettir.

  Câfer-i Sâdık
  hazretleri buyururlar ki: Rüyada âlim görmek, dört veçhe ile tabir olunur:
  a) Kadir ve kıymet,
  b) Halk arasında itibar,
  c) Makam,
  d) Adalet.

  Rüyada bir âlimin elini öptüğünü görmek, ilminden faydalanmaya; âlimin kendisine bir şey verdiğini görmek, dünya ve ahirette yüksek dereceye işarettir.