Rüya yorumları gerçekmidir

'Güncel Bilgiler' forumunda ZeuS tarafından 30 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. r

  rüya yorumları gerçekmidir


  Rüya insanın uykudayken istemsiz olarak gördüğü ve üzerinde birçok araştırmanın olduğu bir olgudur.
  Süresi hakkında birçok görüş bulunan rüyanın, bazı bilim çevrelerine göre sadece birkaç saniye sürdüğü görüşü hakim. Geçici ölüm şeklinde tabir edilen uyku sırasında görülen rüyaların geçmiş çağlardan beri yorumları yapılmaktadır.

  Rüya yorumları; görülen rüyalardan yalnızca anlamlı olanlarına değil bütün rüyalara yapılabilmektedir. Bu tür rüya yorumcularının yapmış olduğu tabirler bazen tutmakta bazense herhangi bir sonuca götürmemektedir. Rüyaları haberci rüyalar ve rast gele rüyalar şeklinde 2 ye ayırmak mümkündür.

  * Rast gele rüyalar tamamıyla alelade bir şekilde gerçekleşir, haberci rüyalar ise bir amaç teşkil etmektedir.
  * Rast gele rüyalar, tamamen kişinin bedensel fonksiyonlarıyla alakalıdır fakat haberci rüyalar olağan olarak bilinmeyen bilgiler içerebilir. Bu sebeple bu tür rüyalarda rüya tabirleri yapmak, daha zordur.
  * Haberci rüyalar, uyku bütününe dağılırken, rast gele rüyalar uykuya yeni başlarken veya uyanacakken görülen rüyalardandır.

  Rüya tabiri ve rüya yorumcuları işinin ehli olduğu zaman görülen rüya, ister haberci ister rast gele rüya gruplarından olsun doğru tahmin edilebilmektedir.