Rüstem Paşa Kütüphanesi Tarihi Bilgi

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 15 Şubat 2012 tarihinde açılan konu 1. Rüstem Paşa Kütüphanesi Tarihi Bilgi


  Yer İstanbul - Beşiktaş
  Yapılış Tarihi 16. Yy
  Banii Rüstem Paşa
  Rüstem Paşa Kütüphanesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı olan Rüstem Paşa tarafından 1561 yılında İstanbul’da inşa ettirilen kütüphanedir.

  GENEL BİLGİ
  Eminönü-Mahmut Paşa Camii yakınında Mimar Sinan tarafından inşa edilen medresede kurduğu kütüphanedir. Medresenin vakfiyesine göre 1561 yılında faaliyet göstermeye başlamıştır. Günlük 5 akçe karşılığında çalışan hafız-ı kütüb bulunan kütüphaneden sadece öğrenciler değil hocalarda yararlanıyordu. Medrese hocalarına ve öğrencilerine ödünç verilen kitaplar küçük bir koleksiyonu oluşturmaktaydı.

  Buradaki kütüphanede 120 cilt kitap olduğu bilinir ancak kendisinin çok zengin bir kütüphanesi vardır. Öldüğü zaman konağında 5000 kitap bulunmuştur. Bu kütüphanenin kitapları ise bağışlar ile artmıştır.

  1910 yılında kitapların nakli söz konusu olmuştur, çünkü kütüphanedeki bazı bölümlerin rutubetlenmesi kitapları tehlikeye düşürmüştür. Nuruosmaniye Kütüphanesi’ne nakli düşünülmüşse de hocaların ve öğrencilerin ricası üzerine 1909 yılında bir onarım geçirmiştir. Fakat 1914 yılında Sultanselim’de kurulan kütüphaneye daha sonra da 1924 yılında Murat Molla Kütüphanesi’ne kitaplar nakledilmiştir.

  1949 yılında Süleymaniye Kütüphanesi’ne nakledilmiş olup bugün de burada korunmaktadır.