Rumeli hisarı hakkında kısa bilgi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 27 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Rumeli Hisarı, İstanbul boğaz içinde bulunduğu semte adını veren muhteşem eser. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden önce kuzeyden gelecek saldırıları engellemek için yaptırdığı dev bir şaheser.

  Rumeli Hisarı, Anadolu Hisarının tam karşısında İstanbul Boğazının 600 metrelik en dar ve akıntılı kısmında inşa edildi. Kimi kaynaklara göre 90, kimilerine göre ise 120 günde yapılan Rumeli Hisarı, 3 büyük kule ve bilinen en büyük kale burçlarından oluşur. 15 Nisan 1452’de başlayan hisarın inşaatında her döneminden dönemin bir paşası sorumlu olmuş, deniz tarafındaysa Fatih bizzat kendisi rol almıştır. Her kule sorumlu olan paşanın adıyla anıldığından biri Saruca Paşa, diğeri Zağonas Paşa, Çamdarlı Halil Paşa kulesi olarak isimlendirilmiştir. Yapıda kullanılan parça taşlar, Anadolu’nun değişik yerlerinden ve civardaki yıkı Bizans yapılarından temin edilmiştir. Ayrıca inşaat sırasında 300 usta, 800’e yakın işçi, onlarca kayıkçı ve nakliyeci dahil 5000 kişi görev almıştır. İnşaatı bittikten sonra ilk kez 10 Kasım’da Karadeniz’den gelen iki Venedik gemisine ateş açıldı. Böylece hisarın başarılı bir proje olduğu ortaya çıktı.


  Hisar, uzun kenarı itibariyle kıyıya paralel olarak inşa edilmiştir. Üç büyük kale bunları birbirine bağlayan surlar, 13 irili ufaklı burç ve 5 kapıdan oluşur. Hisarın inşaat hazırlıkları, 1452 kışında başladı. Kıyıda toplanan malzemeyi ve çalışanları güvence altına almak için önce kıyıdaki Çandarlı Halil Paşa burç’u yapıldı. Kulenin yüksekliği 33 metre, çapı 22 metre, duvar kalınlığıysa 6,5 metredir. Hisar peçe kapısını koruyan bu kule, diğer ikisi gibi yuvarlak değil 12 köşelidir. Bodrumu ve zemini dahil 8 katlıdır. Kulenin kapısında gönye burun kesilmiş silmeli Bizans söveleri vardır. Girer girmez sağda katları çıkan merdiven başlar. Soldan bodruma inilir.

  rumeli hisarı.

  Saruca Paşa kulesinin çapı 22 metre, duvar kalınlığı 9 metre, yüksekliğiyse 33 metre ve 8 kat olarak inşa edilmiştir. Zağonas Paşa kulesiyse 5 katlı olarak yapıldı. Bu kulenin çapı yaklaşık 29 metre, duvar kalınlığı 7 metre, yüksekliğiyse 28 metredir. Bütün bunlardan sonra kuleleri birbirine bağlayan ve germe adı verilen yığma duvarları inşa edildi. Hem de tam 2000 metre boyunca. Duvarların kalınlığı arazinin eğim ve engebesine göre 3,5-5 metre arasında değişir. Hisarın kulelerini birleştiren bu yığma duvarlar, kuzeyden güneye 250 metre, doğudan batıya 125 metredir. Fatih, hisar peçe kapısıyla büyük kuleleri birbirine bağlayan surların yapımına bizzat nezaret etmiştir. Bu kapı basık kemerli sade bir kapıdır. Kapının eşiği rıhtım seviyesinden 2 metre yüksektir. Duvarların üzerlerinde aralarında sık sık küçük burçlarla kesilen seğirdim yolları vardır. İrili ufaklı tam 13 burç gözetleme amacıyla eklendi.

  Rumeli Hisarı, kale mimarisi açısından muazzam bir eserdir. Yalnızca 4 ay gibi kısa bir sürede tamamlanmış ve ağır toplarla güçlendirilerek amacına ulaşmıştır. Hisarın iç avlusunda Bizans devrinde yapılmış bir sarnıç kalıntısı bulunmaktadır. Aynı bölgede 17. ve 19. yüzyıllara ait toplar ve taş gülleler sergilenmektedir.

  Rumeli Hisarı, İstanbul boğazının en güzel yerinde geçmiş’in bir abidesi olarak yükselmektedir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Tem 2014