Ruhumuza iyi gelen sebzeler

'Kadınların Dünyası' forumunda ZeuS tarafından 28 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Ruha iyi gelen sebzeler
  Ruhumuza iyi gelen bitkiler besinler
  Yediğimiz besinlerin psikolojimizi etkilediğini ve bazı sebzelerin ruhumuza iyi geldiğini biliyormuydunuz? Daha mutlu sağlıklı bir aile için işte bayanların sofralarından eksik etmemesi gereken Ruh sağlığı için ve ruh halimize iyi gelen sebzeler..

  • Avokado


  Aslında meyve olsa da gastronomik kullanımı, domates, biber ve diğerlerinde olduğu gibi daha çok sebze şeklindedir. Rahatlatıcı olmakla birlikte konsantrasyona yardımcı olabilecek mikro besleyiciler içerir.

  • Pancar


  Kolin ve glutamik asit gibi uyarıcı nörotransmitterler, ayrıca sinir sistemi için önemli bir güçlendirici olan magnezyum bakımından zengindir.

  • Havuç


  Tatlı oluşu hem küçükleri tatmin eder ve tadı daha acı olan salata ve sebzeleri uyumlu kılmaya yarar. Rahatlatıcı etkisi vardır ve konsantrasyonu kolaylaştırır.

  • Lahana


  Her tür lahana; beyaz, kıvırcık, kırmızı, kara, brokoli, karnabahar, hepsinin rahatlatıcı etkisi vardır, sinir bozukluğu ve huzursuzlukla mücadele eder. Bu durum tiroit faaliyetlerini yavaşlatmalarından ötürü meydana gelir (yalnız hipotiroit hastalarının sınırlı kullanması gerekir.) Lahananın sindiriminin zor olduğunu düşünüyorsanız çiğ tüketmeyi deneyin. İnce ince doğrayın, havuç, marul ve diğer salatalarla karıştırarak yemeyi deneyin. Brokoli, karnabahar ve diğer lahana türlerini mümkünse buharda pişirin ve en kısa sürede tüketin.

  Brokoli özellikle zihinsel strese karşı çok değerli bir yardımcıdır ve uyarıcı maddeler sayesinde rahatlatıcı etkiyi dengeler.

  • Rezene


  Lohusaların sütünü artırdığı ve sakinleştirici özelliği bulunduğu kesin olarak bilinir. Eğer sinirsel gerginliğin belirtilerini kabızlık olarak yaşıyorsanız bir mendille sürdüğünüz bir damla rezene veya kimyon tohumu yağını koklamayı deneyin.

  • Marul


  Antik Romalılar da biliyordu ki marul rahatlatır, mutluluk ve sevgi dolu duyguların canlanmasına yardımcı olur. Marul Romalıların ziyafetlerinde her zaman bulunur ve özellikle akşamları tüketilirdi. Tabii ki sadece garnitür olarak yenilen birkaç yaprak yetmez; kendinize mevsime göre kırmızı veya siyah turp, domates, havuç, biber veya başka şeyler ekleyerek büyük tabaklar hazırlayın.

  • Patates


  Bütün nişastalılar gibi triptofan bakımından zengindir ve seratonin oluşumuna yardımcı olur. Ayrıca patlıcangiller bitki familyasından olduğu için fazla miktarda yerseniz uyku getirebilir. Rahatlamayı özellikle kolaylaştıran tarifler; püre, süt ve/veya peynirle yapılan börek veya fırında pişirilmiş yiyecekler gibi süt ve süt ürünlerini bulunduranlardır.

  • Biber

  Biber, patlıcangiller familyasındandır, dolayısıyla rahatlatıcı etkisi vardır. Makarna, pizza veya tahıl bazlı başka yemeklerin soslarında kullanıldığında, sakinleştirici etkisini daha da iyi yerine getirir. Dolayısıyla çok heyecanlı biri için faydalıdır. Fakat öğleden sonra kendini işe vermekte zorlanan kişiler için bu tip yemekleri akşama saklamak daha yerinde olur. Biber yemeğine et veya balık eşlik edecek olursa sakinleştirici etkisi çok hafifler.

  • Domates


  Mutluluk vermesine sebep olan domatesin güzel renginin yanı sıra serotonine benzer etki gösteren bir madde olan 5-hidroksitriptamin bakımından zenginliğidir. Dolayısıyla domates rahatlamayı ve ilişki kurmayı kolaylaştırır. Bazılarına göre afrodizyaktır da (ama muhtemelen yalnızca tamamen dalında olgunlaşmış çiğ meyve halindeyken).

  • Kereviz


  Antik Romalılar kerevizin yeşil kıtır kıtır ve taze saplarını afrodizyak kabul ediyorlardı. Bu anlamdaki reaksiyonların kişiden kişiye ne kadar çok değişebileceği göz önüne alındığında, denemeye ve sonuçları gözlemlemeye değer. Kuşkusuz ki güçsüzlük ve bitkinlik durumlarında, hatta depresyon devrelerinde yararlı olan genel bir güçlendiricidir.

  • Soya


  Rahatlamaya yardımcı olur. Yalnız dikkat: Bol ve sık tüketimi tiroit faaliyetlerini yavaşlatabilir, uyku getirebilir ve hatta en istemediğiniz anda kötü bir ruh haline sebep olabilir.