rtük ün önemi ve görevi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda HazaN tarafından 31 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. rtük ün önemi ve görevi nelerdir

  Hukuk alanında birikimi olanlardan ve yükseköğretim görmüş, devlet memuru olma niteliğine sahip, beşi iktidar partisi veya partilerinin, dördü muhalefet partilerinin göstereceği adaylar arasından Türkiye Büyük Millet Meclisi'nce seçilen 9 üyeden oluşur.

  Üst Kurul üyelerinin görev süresi 6 yıldır. Üyelerin üçte biri iki yılda bir yenilenir. Üst Kurul, üyeleri içinden bir Başkan seçer. Başkanın görev süresi 2 yıldır. Başkan Üst Kurul Üyeleri arasından kendine bir Başkan Yardımcısı seçer ve üst kurulun onayına sunar. Başkan yardımcısının görev süresi, başkanın görev süresi ile sınırlıdır.

  Yükümlülükleri yerine getirmeyen izin şartlarını ihlâl eden yayın ilkelerine ve Kanunda belirtilen diğer esaslara aykırı yayın yapan özel radyo ve televizyon kuruluşlarını uyarır veya aynı yayın kuşağında açık şekilde özür dilemesini ister. Bu talebe uyulmaması veya aykırılığın tekrarı halinde ihlâle konu olan programın yayını bir ilâ on iki kez arasında durdurulur. Bu süre içinde programın yapımcısı ve varsa sunucusu hiçbir ad altında başka bir program yapamaz. Yayını durdurulan programların yerine aynı yayın kuşağında ve reklamsız olarak Üst Kurulca hazırlattırılacak; Eğitim kültür trafik kadın ve çocuk hakları gençlerin fiziksel ve ahlaki gelişimi uyuşturucu ve zararlı alışkanlıklarla mücadele Türk dilinin güzel kullanımı ve çevre eğitimi konularında programlar yayınlanır.

  TEKZİP: Yalanlama düzenleme ve düzeltme demektir.Herhangi bir kişi veya bir kurum hakkında herhangi bir basın yayın organında gerçeğe aykırıasılsız bir haber ve bilgi yayınladığı zaman o kişi veya kuruluşun isteği üzerine direkt veya mahkeme kararıyla dolaylı yönden o basın yayın kuruluşunun yanlışasılsız ve gerçeğe aykırı haberibilgiyi yalanlama ve düzeltme yayınına tekzip denir.
  SANSÜR: Gazete dergi gibi basın organlarındaki yazı resim karikatür gibi unsurların önceden devlet makamları tarafından incelenerek basım ve yayının yasaklanmasıdır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Ağu 2014
 2. rtük nedir ?
  acaba
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Ağu 2014
 3. RTÜK Nedir?
  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, ülkemizdeki radyo ve televizyon yayınlarını düzenlemek ve denetlemekle görevli, özerk bir kuruluştur.

  Üst Kurul radyo ve televizyon yayınlarında çocukların ve gençlerin yararlarının gözetilmesine önem verir. Bu amaçla özellikle çocukların zararlı yayınlardan korunmalarına yönelik pek çok çalışma yürütür. Televizyon ekranlarında görülen Akıllı İşaretler Görsel İşitsel Uyarı Sistemi, okullarda verilmeye başlanan medya okuryazarlığı dersleri bu çalışmalar arasında yer almaktadır. Üst Kurul, çocukların televizyon yayınlarıyla ilgili duyarlılıklarının artırılmasına yönelik olarak da paneller ve kompozisyon yarışmaları gibi etkinlikler düzenler. Söz konusu etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgiler ana sayfada, panonun üzerindeki “Haber-Etkinlik bölümünde yer almaktadır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Ağu 2014
Yükleniyor...