roman özeti nasıl yazılır

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 9 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. roman özeti nasıl yazılır

  İyi bir Kitap Özeti Neleri İçerir?

  Kitap Özeti: Giriş Bölümü

  Kitao özeti başlık bölümünde ne yazmalı?

  Kitap özeti giriş bölümünde Kitabın başlığı ve yazar ya da yazarları
  Niçin bu kitabı seçtiğiniz (burası çok önemli. Kitap özetinden iyi bir not almak için en önemli kısım)
  Bu kitapta ne çeşit hikaye yer almakta (Macera aile fantezi/hayal gücü inanç hayvanlar korku gerçek yaşam bilim kurgu vs vs)

  Kitap Özeti: Gelişme Bölümü

  Bu bölümde kitabın kitabın ana bölümleri tanımlanır ya da özetlenir. Bunlar ana tema (ana fikir) sahne (kurgu) olaylar ve karakterler bölümleridir. Bu öblümde yazılacakları aşağıda ayrıntılı bulabilirsiniz.


  Ana Fikir: Hikaye ya da kitabın ana fikri. Kitabın ana özeti nedir? Kitabı en kısa şekilde birisine tavsiye etmek için hangi kelimeleri ya da kısa cümleyi kullanırsınız? Örneğin Bu Kitap Arkadaşlığın Önemini anlatmaktadır Bu Kitap cesaretin zor durumlarda nasıl işe yaradığını özetlemektedir Bu kitap sadakatin önemini anlatmakta Bu kitap anne kalbini ve şefkatini açıklamaktadır gibi. Gördüğünüz gibi genellikle zor olarak kabul edilen ana fikir aslında çok ta zor değildir. Kitap özetinizde ana fikri yazarken ana fikrin ne olduğunu ve bunun nasıl ya da neden öyle olduğunu yazmanız yeterlidir. Yani kitabın örneğin arkadaşlığın önemini anlattığını nereden çıkarıyorsunuz ya da hangi önemli ipuçları ya da olaylarla bu fikre varıyorsunuz konusunu yazmalısınız.
  Kurgu: Kitap ya da hikayede geçen olay ya da olayların zaman ve mekanları (yerlerini) kısaca yazınız. Kitapta özetini verdiğiniz olaylar çok uzun zaman önce mi oldu yoksa bugüne ait bir olaylar mıdır? Bir ülkede mi geçiyor? Yoksa hayali bir yer midir? Hikaye ne kadar zaman dilimine sığıyor? Bir gün mü? Bir ay mı? Yoksa bir yüzyıl mı? Yoksa her zamana özgü evrensel bir şey mi?
  Olaylar: Kitap hangi olay ya da olaylar zincirinden oluşuyor? Olaylar hangi olaylar zincirine götürüyor? Olaylar arasında nasıl bir neden-sonuç ilişkisi kurulmuş? Ana olay ya da çatışma nedir? Saçma gelen yerleri ya da çatışmalı yanları var mıdır? Hangi sonuçlar hangi olaylara bağlıdır? Hikaye nasıl sonuçlanıyor? Ya da kitaptaki olaylar zinciri en basit şekilde nasıl özetlenebilir? Olaylardaki sırlar nelerdir? Kitapta en ilginç bulduğunuz olayları yazabilirsiniz. Burada en önemli nokta olaylarda tekrardan ve ayrıntıya girmekten kaçınmaktır. Önemsiz ayrıntıları ya da olayları hiç bahsetmeyin. Önemli olan olayları ise en iyi ve kısa şekile özetlemey çalışınız. Verdiğiniz ayrıntı tüm özet içinde sırıtmamalıdır. Sırıtan ayrıntıları özetten çıkarınız. Verdiğiniz gereksiz ayrıntılar eğitimcilerin ya da öğretmenlerin hiç istemedikleri şeydir. Fazla yazmak puan kaybettirmekten başka birşeye yaramaz.
  Karakterler ya da olaylardaki önemli kahramanlar: Kitaptaki önemli olaylar hangi kahramanlar etrafında dönüyor? Ya da olayın önemli kişleri ya da kişilikleri kimlerdir? Olayın kahramanı kimdir? Bir filmi seyrettiğinizde olayın önemli kahraman ya da kahramanlarını hemen ayırt edersiniz. Kitapta da olayın ana kahramanlarını ayırt etmek çok kolaydır. Olayın ana kahramanın bulunca diğer önemlileri bulmak da kolaydır. Diğer önemli kişiler kitaptaki kahramana ya önemli destek sağlayan ya da bilerek ya da bilmeyerek düşman olan ya da karşı çıkanlardır.
  Bu kısımları tamamlar tamamlamaz kitap ve içindekiler hakkında ne düşündüğünüzü yazmanız çok kolaydır. Düşündüklerinizi yazmanız için yardımcı ipuçları şunlardır.

  Kitabı ya da kitaptaki olay ya da hikayeyi beğendiniz mi? Beğendiyseniz neden? Beğenmediyeniz neden?
  Kitabın en önemli ya da en iyi yeri neresidir? Neden?
  Kitap ya da kitapdati hikaye size neler hissettirdi? Üzüldünüz mü? Korktunuz mu? Kitabın farklı yerlerinde farklı duygular yaşadınız mı?
  Kitabı arkadaşlarınıza tavsiye eder misiniz? Neden? Özellikle hangi kısımlarından dolayı tavsiye edersiniz? Tavsiye etmezseniz nedeni nedir? Sıkıcı mıd? Çok mu gerçek dışı?
  Bu kitaptan yeni neler öğrendiniz?

  Kitap Özeti: Sonuç Bölümü

  Bu kısımda bir ya da birka cümleyle raporu sonuçlandırınız. Kiyap hakkında genel kararınızı ya da fikrinizi özet olarak verin. Bu kitap hakkında başkalarının bilmesi gereken en önemli şeyi burada bahsedin. Örneğin alanındaki tek kitap. Şimdiye kadar okuduğum en sıkıcı kitap en eğlendirici kitap en acıklı kitap vs vs gibi.