robert noyce biyografi

'Biyografi' forumunda Dark tarafından 12 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. robert noyce biyografisi
  robert noyce biography
  robert noyce hayatı


  Robert Noyce 12 Aralık 1927 Doğdu ve – 3 Haziran 1990 hayatını kaybetti.
  R obert noyce 1968 yılında Intelin kurulumunda yer aldı. Silikon Vadisine adını veren ve mikroçipin mucidi (Jack Kilbyyle birlikte) olan Robert Noyce kişisel bilgisayar devriminin en önemli aktörlerinden biri olarak yeni nesil girişimcilerin tümünü etkiledi ve akıl hocalığı yaptı.
  Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden 1953 yılında mezun olduktan sonra Philco şirketinde araştırma mühendisi olarak çalışmaya başladı. 1956 yılında buradan ayrılarak Shockley Yarıiletken Laboratuvarına geçti. 1968 yılında Shockley Yarıiletken Laboratuvarından ayrılarak Gordon E. Moore ile birlikte Inteli kurdu. Bugün pek çok teknoloji şirketinde görülen rahat çalışma ortamı ve çalışan elemanlara verilen özgürlükler, yaratıcılığı destekleyen iş yeri modeli Noyceun rahat kişiliğinin yansıması olarak ilk olarak Intelde ortaya çıktı.


  Intelin Santa Clarada bulunan merkez binası Robert Noyce adını taşımaktadır. Robert Noyceun bilgisayarın en önemli parçaları olan devreler, mikroçipler ve yarıiletken teknolojileri üzerine 16 patenti bulunuyor. 1990 yılında Austin Teksasta 62 yaşında hayatını kaybetti.


  Bugün adına kurulan vakıf dünyanın pek çok ülkesinden öğrenciye matematik ve fizik alanında burs sağlamakta.


  Robert Noyceun Hayatından bazı Bilgiler
  Jack Kilby mikroçipi Robert Noycedan 6 ay önce icat etmesine karşın iki bilim adamı da “mikroçipin mucidi ünvanını paylaşmayı reddetmiştir.
  Robert Noyce aynı zamanda 18. yüzyılda Amerikanın ünlü şairlerinde Martha Wadsworth Brewsterın torunudur.
  Renk körü olduğu için ABD Hava Kuvvetlerine pilot olarak kabul edilmemiştir.