Robert Koch (Hekim, bakteriyolog) Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda Belinay tarafından 26 Mar 2012 tarihinde açılan konu


 1. Robert Koch (Hekim, bakteriyolog)

  Doğum 11 Aralık 1843-Almanya
  Ölüm 27 Mayıs 1910-Almanya
  Meslek Hekim, bakteriyolog

  Robert Koch, Verem mikrobunu bulan bu sayede insanlara büyük faydası dokunan, tanınmış Alman hekimi ve bakteriyoloğu’dur. Ayrıca koleranın da mikrobunu bulmuş, sıtma hastalığının tedavisi üzerine çalışmış, öldürücü bir hastalık olan uyku hastalığının Afrika’da yaşayan çeçe sineklerinden geçtiğini keşfetmiştir. 1905 yılında Nobel Tıp Ödülü kazanan Koch, 20. yy.’ın en büyük tıp adamlarından biridir.

  HAYATI
  Koch, Almanya’da Hannover şehrinin kasabalarından birinde 1843 yılında doğmuştur. Küçük yaştan itibaren hekimliğe merak sarmıştır. Göttingen Üniversitesinde tıp okurken bir yandan da üniversitenin laboratuvarında yardımcılık ettiği bilinmektedir. Üniversiteyi bitirdikten sonra Almanya’nın çeşitli şehirlerinde doktorluk yaparak hayatını kazanmıştır. Bu arada bakteriyolojiye merak sarmıştır.

  Koch 1876 yılında şirpençe hastalığı üzerinde yaptığı çalışmaların sonuçlarını yayınlamıştır. Bu çalışmaları bakteriyolojiye karşı duyulan ilgiyi artırmıştır. Koch, 1880 yılında Alman Sağlık Komisyonuna üye seçilmiştir. Böylece çalışmalarına daha sistemli bir şekilde devam etmek imkanını bulmuştur.

  VEREM VE DİĞER MİKROPLARIN KEŞFİ