Richard Philip Feynman Hayatı

'Biyografi' forumunda YAREN tarafından 29 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Richard Philip Feynman,
  Richard Philip Feynman kimdir,
  Richard Philip Feynman hakkında bilgi,
  Richard Philip Feynman biyografi,

  [​IMG]

  Richard Philip Feynman Kimdir – Richard Philip Feynman Hayatı (1918 -1988)
  Richard Feynman 11 mayıs 1918′de NewYorkda doğdu. 15 yaşındayken difransiyel ve integral konularında ustalaşmıştı. 1936 yılında M.I.T ye kaydoldu ve verilen bütün fizik derslerini aldı. Daha sonra Princeton Unıversite sine mastır için gitti. Hayatı boyunca atomaltı parçacıkların matematiğiyle ilgilendi. Feynman doktorasını bitirdikten hemen sonra Arline Greenbaum ile evlendi. Arline Greenbaum tuberkiloz hastasıydı.

  Feyman 1942′de Los Alamosa çağrıldı. Hans Bethe 24 yaşındaki Feynmanı teorik bölümün lideri yaptı. Feynman kritik kütle için gerekli olan uranyum miktarını tesbit etmek için çalıştı. Hipotezini test etmek için Los Alamosu havaya uçurmadan birçok deney araçları geliştirdi. Oakridge uranyumun parçalanması sırasında güvenlik problemiyle uğraşırken, Feynman çalışanların radyasyon zehirlenmesinden korunması için prosedürler geliştirdi. Savaş sonrası Betheyi takip ederek, Cornell Universitesine gitti. Feynman burada atomaltı parçacıkların karmaşık yapısı için basit bir gösterim geliştirdi. Onun bu gösterimi Feynman Diagramları olarak bilinir.

  1950′de Cal Tech e gitti. 1965′de Julian Schwinger ve Shinichiro Tomonaga ile birlikte elektrodynamik ile ilgili çalışmaları dolayısıyla Nobel Fizik ödülü aldı. Feynmanın ders notları “Feynman Lectures adlı yayında toplandı. Feynman ayrıca uzay mekiği Challenger kazasını araştırdı O-halka ları (O-rings) hatasını bularak dünyayı şaşırttı. Feynman 15 şubat 1988′de 69 yaşındayken kanserden öldü.