Retina Yırtılması Nedir, Tedavisi

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 16 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. Retina Yırtılması, Dekolman Nedir?
  Retina Yırtılması, Nedenleri
  Retina Yırtılması neden olur?

  Gözün arka kısmında ışığı hissetmemizi sağlayan ve görüntüleri beyine ileten sinir tabakasıdır Retina . Göz basitce Kamera gibidir. Ön kısımdaki lens görüntüyü retinaya odaklar. Retinada Kameranın arkasındaki film gibidir.
  Retina dekolmanı nedir?

  Retina Dekolmanının Belirtileri Nelerdir

  Bu hastalığın belirtileri ışık çakmaları, yeni oluşan uçuşmalar, görme alanında gri bir perdenin hareket etmesi, belirli bir alan görememe, görmenin tam anlamıyla kaybı belirtileri arasındadır. Bu belirtiler sürekli dekoman değildir. Fakat en kısa zamanda göz doktorununuza muayene olmanız gerekmektedir.

  Sağlıklı bir gözde vitreus homojendir, jel kıvamındadır. Vitreusun zamanla yaşlanması sonucu bu jel yapının kıvamı değişir, jel hacmi küçülür, sıvılaşır. Sıvılaşan göziçi jeli retinayı destekleyici özelliğini kaybeder ve yapışık olduğu retina tabakasından ayrılır. Bu ayrılmaya arka vitreus dekolmanı denir. Bu ayrışan vitreus jeli göz hareketleri ile gözün içinde dalgalanır ve hastalar tarafından uçuşan siyah lekeler veya tüller olarak ifade edilir.

  Nasıl Tedavi Edilir Retina Yırtılması

  Genellikle lazer yada dondurularak yapılmaktadır. Retina bu yöntemlerle arkasına yapıştırılır. Bu işlemler ayaktan poliklinik ortamında yapılabilmektedir. Bazı durumlarda yırtık takipte edilmektedir.

  Retina dekolmanı hemen hemen tüm vakalar ameliyat olmak zorundadır.

  Göz hastalıklar ve rahatsılıkları ihmale gelicek durumlar değildir en küçük bir osrunla karşılaştığınızda mutlaka öncelikle bir uzmana başvurun.