Retina Hastalıkları

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 18 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Retina Hastalıkları Nelerdir?
  Retina Hastalıkları Adları
  Retina Göz Hastalıkları ve Retina

  Retina hastalıkları tedavi edilmediği taktirde kalıcı körlükle sonuçlanabilecek tehlikeli bir hastalıktır. Tedavisinde erken teşhis, detaylı muayene, zamanında ve en önemlisi doğru tedavi ile görme kaybına varabilecek sonuçları engellemek mümkündür.

  Retina ameliyatları büyük sterilizasyon önlemleri ile yüksek teknolojinin kullanılmasını gerektiren, aksi taktirde sonucu görme kaybına varabilecek önemli bir ameliyattır.

  Retina hastalıklarının tedavisini Dünyagöz Hastaneleri’nde uzmanlık alanı retina olan ve binlerce sayıda ameliyat/vaka deneyimine sahip hekimler tarafından gerçekleştirilir. Takip ve tedavisinde dünyada sağlık sektöründe bağımsız otorite olarak kabul edilen Amerikan Sağlık İdaresi (FDA) onaylı son jenerasyon cihazlar ve tıbbi malzemeler kullanılır.

  Ameliyat önlüklerinden, enjektörlere ve ameliyatınız sırasında kullanılan özel ilaçlara kadar tüm tıbbi malzemeler kişiye özel tek seferliktir.

  İlerleyen yaş, diyabet, yüksek tansiyon gibi hastalıklara ya da tümörlere bağlı olarak gelişebilen retina hastalıkları erken tanı konulduğunda ameliyatla tedavi edilebiliyor.
  Görme keskinliğindeki azalma, cisimleri eğri, ya da olduğundan küçük algılama ve renkli görmeyle ilgili sorunlar gözün retina tabakasında bir sorun olduğu anlamına gelebilmekte ve mutlaka ciddiye alınması gerekmektedir.
  Gözün esas görevi olan görme işlevi retina tabakasında başlıyor. Işık retinada fotokimyasal reaksiyonlara neden oluyor. Bu reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan sinir iletisi, beynin bir bölümü olan oksipital kortekse geldiğinde de görme olayı gerçekleşiyor.

  Retina Hastalıkları Nelerdir?

  Retinanın damar hastalıkları
  Şeker hastalığına bağlı hastalıklar
  Retina damar tıkanmaları
  Retina dekolmanları
  Yaşa bağlı makula dejeneresansı (YBMD),
  Yaşa bağlı makula (sarı nokta) hastalıkları
  Diğer makula (sarı nokta) hastalıkları
  Retinanın doğumsal hastalıkları
  Retina içi ve altı kanamalar,
  Retina altında sıvı birikmesi,
  Retinanın damarsal hastalıkları,
  Doğumsal ve herediter hastalıklar,
  Retina tümörleri