Resimli Nüfus Cüzdanı Sureti

'Güncel Bilgiler' forumunda Bella tarafından 3 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Resimli Nüfus Cüzdanı Sureti Örneği,
  Nüfus Cüzdanı Sureti Resmi,
  Sahte nüfus cüzdanını tespit etmek için;
  [​IMG]

  1- Belge üzerinde yukarıda belirtilen tüm güvenlik özelliklerinin yer aldığı teyit edilmelidir.
  2- Erkeklerin nüfus cüzdan seri numaraları tek (Örn: A01/A83 vb.) kadınların nüfus cüzdanlarının seri numaraları ise çifttir. (Örn: F08/K06 vb.) Nüfus cüzdanı bu kapsamda incelenmelidir.
  3- Fotoğrafın sol alt köşesinde soğuk mühür bulunmalıdır. Mührün ortasında ay/yıldız, çeperinde ise verildiği nüfus müdürlüğünün adı yer almaktadır. Başparmakla yapılan muayenede soğuk mühür “kabartı şeklinde hissedilmelidir. Yeni nüfus cüzdanlarında çeperde yer alan nüfus idaresinin adı cüzdanın arka sayfasında yer alan “Verildiği Yer bilgisi ile aynı olmalıdır.

  4. Nüfus cüzdanının arka tarafında, birisi nüfus müdürüne ait olmak üzere bir imza ve bir paraf yer almalıdır. İmza, nüfus müdürü tarafından, paraf ise belgeyi düzenleyen memur tarafından atılmaktadır. Aynı alanda ilgili nüfus idaresinin mührü de yer almalıdır. Mührün üzerinde ay yıldızın hemen altında nüfus müdürlüğünün ismi yer almalıdır. Şüphelenilen durumda ilgili nüfus idaresinin telefon numarası 118 bilinmeyen numaralar servisinden alınarak, imzası bulunan kişilerin nüfus cüzdanının verildiği dönemde görevli olup olmadığı araştırılmalıdır.

  Belirtilen tüm bu güvenlik özelliklerine uygunluğun, ibraz edilen belge ile şubeye işlem yapmaya gelen kişinin “ Gerçek Kişi olduğu anlamına gelmemesi gerektiği unutulmamalıdır. Muhtarlıklardan talep edilen nüfus cüzdanı talep formu ile nüfus müdürlüklerinden çıkan, “gerçek görünümlü ama “sahte birçok nüfus cüzdanının piyasada kullanıldığı ifade edilmektedir.

  Bu anlamda müşterinin doğru tanınması önemlidir. Doğru tanınan müşterilerin şubelerde hesap açtırmak istemesi durumunda kişi ve açtıracağı hesap hakkında olabildiğince fazla bilgi almaya yönelik çaba gösterilmesi ve şüphelenilen durumlarda bankanın “Güvenlik Birimi ile temasa geçilmesi istenmeyen olası durumları engelleyecektir.
   


Similar Threads: Resimli Nüfus
Forum Başlık Tarih
Güncel Bilgiler Protein Hangi Besinlerde Bulunur Resimli 9 Nisan 2014
Güncel Bilgiler Trafikte Yayaların Uyması Gereken Kurallar Resimli 25 Eylül 2012
Güncel Bilgiler Resimli Sihirbazlık Numaraları 13 Nisan 2012
Güncel Bilgiler Resimli Periyodik Tablo 9 Nisan 2012
Güncel Bilgiler Resimli Örnek Cv 5 Nisan 2012