Resimli mezar taşı yapmak ve yaptırmak caiz midir?

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 11 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Resimli mezar taşı yapmak ve yaptırmak caiz midir?

  Dinimizde mezar taşları sade olmalı
  Bu iş dinen caiz değildir. Mezarların sade olması, yüksek olmaması ve israftan kaçınılması esastır. Kabirlerden asıl maksat, onlardan ibret almak, dünya hayatının geçiciliğini ve bir imtihan olduğunu hatırlamaktır.

  Bir rivayette, Peygamberimizin yüksek taşlarla yapılmış mezarlıkların yükseltilerini yıktırdığı nakledilmektedir. (Bakınız. Müslim, “Cenâiz, 93 (969); Ahmed b. Hanbel, 2/141)

  Aişe radıyallâhu anhâdan nakledilen bir rivayet de şöyledir:

  “Resulullah, Allah, Yahudi ve Hıristiyanlara lânet etsin! Onlar, peygamberlerinin kabrini mabet haline getirdiler. buyurdu. Aişe (ra) (rivayeti naklettikten sonra), Eğer bundan korkulmasaydı, Hz. Peygamberin kabri dışarıdan belli olacak şekilde yapılacaktı. dedi. (Buhâri, Cenâiz, 94; Müslim, Mesâcid, 19 (529)  Mezarları yüksek ve şaşaalı yaparak resimler koymak, israf olmasının ötesinde önü alınamaz sakıncaları da beraberinde getirebilecektir. İnsanlar bir süre sonra sadece sevdiklerinin değil, din âlimi olarak bildikleri kişilerin, siyasi liderlerin çeşitli ebatlarda resimlerini mezarlara koyarak birbirleriyle yarışır hale geleceklerdir. Bunun örneklerini de çevremizde görmemiz mümkündür. Bunun neticesinde mezarların ibret alma ve ölümü hatırlamanın ötesine giderek bir yarış ve gösteriş yerini alacağı kesindir.