Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Kitabı Özeti

'Etüt Merkezi' forumunda ZORBEY tarafından 7 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. reşat nuri güntekin çalıkuşu romanının özeti


  ROMANIN ANAFİKRİ:

  Gerçek bir aşkın araya ne kadar büyük engeller girerse girsin asla yok olmayacağıdır.

  ROMANIN ÖZETİ:

  İstanbullu bir subayın kızı olan Feride, küçük yaşta anne ve babasını kaybeder. Teyzesinin korumasıyla “Nötre Dame de Sion Fransız yatılı okulunda okur. Yaramazlıkları yüzünden arkadaşları, okulda, ona “Çalıkuşu adını takarlar.
  Feride, yaz tatillerini teyzesinin köşkünde geçirir. Teyzesinin yakışıklı oğlu Kâmuran ile birbirlerini severler ve nişanlanırlar. Feride, düğün günü, bir kadının getirdiği mektuptan Kamuranın İsviçrede iken Münevver adında hasta bir kızla ilişkisi olduğunu, ona evlenme sözü verdiğini öğrenir, her şeyi yüzüstü bırakıp kaçar.
  Feride, Anadolunun çeşitli yerlerinde (Zeyniler Köyü, Bursa, Çanakkale) öğretmenlik yapar. Oldukça idealisttir. Güzelliği başına belâ olur. Çeşitli dedikodular çıkar. Zeyniler Köyünde iken tanıştığı Doktor Hayrullah Beyle Kuşadasında ikinci kez karşılaşır. Babacan bir adam olan Hayrullah Bey, Ferideyi kızı gibi korur; halkın dedikodusu üzerine onunla kağıt üzerinde evlenir; fakat aralarında sadece “baba – kız ilişkisi vardır.
  Feride, öğretmenliğe başlayınca bir “günlük tutmuş, başından geçen her şeyi günü gününe bir deftere yazmıştır. Hayrullah Bey bu defteri bulur, okur ve saklar. Hastalanınca, Ferideye kendisinin ölümünden sonra ara sıra teyzesinin yanına gitmesini ve verdiği kapalı zarfı Kâmurana teslim etmesini vasiyet eder.
  Hayrullah Beyin ölümünden sora, vasiyeti yerine getirilir. Feride, zarfı Kâmurana verir. Zarfın içinde Hayrullah Beyin bir mektubu ile Feri-denin “günlükü vardır. Hayrullah Bey, Kâmurana yazdığı mektupta Ferideyi bir daha bırakmamasını salık vermektedir. Kâmuran mektubu ve Feridenin günlüğünü sabaha dek okur, her şeyi öğrenir. Ertesi gün gidecek olan Ferideyi bırakmaz, evlenirler.

  ROMANDAKİ ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

  Feride(Çalıkuşu): Fransız okulundan mezun; çok güzel, haşarı, canlı, cıvıl cıvıl, yaramaz, duygusal ve akıllı, canayakın, sevimli bir İstanbul kızıdır.

  Kamuran: Feridenin teyzesinin çok kibar, yakışıklı, sarışın, yüksek öğrenimli, fakat zenginliğinden dolayı herhangi bir işle uğraşmayan oğludur.

  Doktor Hayrullah: Canayakın, iyi kalpli, yaşlı, sevimli, biraz inatçı ve sinirli biridir. Hayatını insanların mutluluğuna adamıştır.

  Munise: Küçük, sarışın ve güzel bir köy kızıdır. Güzel olduğu kadar zeki ve nazik bir kızdır. Feridenin yalnız geçen günlerinin tek dayanağı olmuştur.

  ROMAN HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:

  Kitap, bir romantik roman olduğu için, özellikle duygusal insanların ellerinden bırakamayacakları bir kitaptır. Kitap sade bir dille yazıldığı için akıcı ve sürükleyicidir. Olayların büyük bir bölümünün Anadolunun köylerinde geçmesi romana ayrı bir hava vermiştir. Romanda kullandığı idealist bir karakter olan Feride, insanın idealleri uğruna birçok şeyden vazgeçebileceğini göz önüne sermiştir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Ara 2012
 2. çok teşekkür ederim pazartesi günü yazılım vardı arkadaşımın vardı kitabı ama ben yinede burayı seçtim kitaba da bakacağım...
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 12 Oca 2017
 3. kitap çok güzel tam 5 kere bitirdim her sayfasını karış karış biliyorum neredeyse. size çok teşekkür ederim şu an kitap yanımda olmadığı için okuyamıyorum. burada okudum saolun...
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 12 Oca 2017