Renk Körlüğü Hastalığı

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 25 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. Renk Körlüğü Hastalığı Nedir?
  Renk Körlüğü Hastalığı Hakkında Bilgi
  Renk Körlüğü Hastalığı Tedavisi

  Renk körlüğü bir canlının görme merkezinde özel bir pigment molekülünün bulunmaması veya gerektiğinden az bulunması, onun çevresindeki renkleri ayırt edememesine dolayısı ile renk körlüğüne neden olur.

  Kırmızı, yeşil ve mavi renklerden bir ya da birden fazlasını ayırt edememeyle ortaya çıkan bozukluktur. Renk körlüğü olan erkeklerin kız çocukları renk körü olmamakla birlikte renk körlüğünün taşıyıcısı durumundadırlar. Taşıyıcı kadınların erkek çocuklarının yarısı da renk körü olarak doğmaktadır. Renkli görme yeteneği insanın yanı sıra balıklar,amfibyumlar, bazı sürüngenler, bazı kuşlar, arılar ve kelebeklerde bulunur. İnsanda ağtabakada koni olarak bilinen hücreler renklerin algılanmasını sağlar.

  Kromojen Nedir?

  Kromojen, renk görme bozukluğuna sahip ve okuma zorlukları çeken hastalara yardımcı olmak üzere geliştirilmiş eşsiz bir üründür. Kromojen haploskopik filtreler, özel olarak renklendirilmiş ve göz içi lensi ya da gözlük olarak kullanılabilir. Renk körü olan insanlara yardımcı olmak üzere geliştirilmiştir ve denemelere de 97% başarı elde ettiği gözlenmiştir.  Kromojen Lenslerin Kullanım Amaçları:


  Genel renk algılanmasını güçlendirmek
  Renklerin daha net ve parlak görülmesini sağlamak
  Renklerin tonlarını ayrıştırmak
  Renkleri isimlendirmek
  Güvenliği artırmak (ör. trafik ve fren lambaları)

  Renk görme testlerindeki görme kabiliyetini artırmak Retina veya optik sinir bozukluğu nedeniyle renk görmesi sonradan bozulmuş hastalara bu lens etkili değildir.

  Kromajen Lensler ve Okuma Zorlukları
  Kromajen Lenslerin Haploskopik okuma zorlukları çeken hastalara da yardımcı olduğu gözlendi. Bu hastaların beynin "bağlantı devrelerinde" bir problem olduğuna inanılır. Beyin ile bağlantıya magnocellular pathway adı verilir ve çok fazla sinir hücreleri içerir. Bu sinirler göz ile beyin arasında bir yol izler; okuma zorluğu çeken insanlarda bu izlenen yol diğer normal insanlarınkinden farklı olduğuna inanılır.

  Kromajen filtrelerin tekrar senkronize ederek ve seçerek bilgi yolu izleme hızını artırarak hastaların okuma, yazma, ve heceleme kabiliyetlerinde düzelme sağlıyor. Okuma programlarına dahil olan hastalarda bile Kromajen'nin sonuçları hızlandırdığını gözlemledik. Başka metodlar ile birlikte kullanıldığında Kromajen, hastanın potansiyelinin ortaya çıkarılmasında yardımcı oluyor. Bazı durumlarda Kromajen lensler ,dispraxia (sakarlık) ve migren hastalarınada yardımcı olabilmektedir. Kromajen Filtreleri hastalara ayrı ayrı verilmelidir. Çünkü, her hastanın ihtiyacı birbirilerinden farklıdır.


  Kromojen Nasıl Çalışıyor?
  Renk KörlüğüKromojen Haploskopik lensler, dominant olmayan göze giden her rengin seviyesini, bazı durumlarda dominant ve dominant olmayan her göze değiştirerek rengin algılanmasını ve renk ayırımını sağlamaktadır. Birçok insan için renk algılama ve ayırımındaki gelişmeler çok dramatik olabilir; her rengin parlaklığı, doğru algıladıkların renkler de dahil daha zengin ve güçlü olabiliyor.