Rekorlar kitabı ve Türkler

'Bunları biliyormusunuz' forumunda chemist tarafından 5 Kasım 2008 tarihinde açılan konu


 1. Rekorlar kitabına girmeyi başaran Türkler!  Türkler, dünyanın en çok satan telifli eseri olan Guinness Rekorlar Kitabı'nda en çok ekmek tüketen toplumdan, en büyük mikrobun bulunduğu ülkeye kadar birçok konuda rakip tanımıyor.


  1- 2003 yılı Şubat ayında bir ABD dolarının, 1 milyon 672 bin 449 TL'ye tekabül ettiği para birimimiz dünyanın en değersiz para birimi olarak Guinness Rekorlar Kitabı'ndaki yerini koruyor.


  2- Kitabın sportif faaliyetler kısmında yer alan ve 1460'dan bu yana devam eden Kırkpınar Güreşleri ise dünyanın en eski güreş organizasyonu.  3- Dünyanın en büyük mikrobu olarak kabul edilen mikrobun fosili, 150 mm. uzunluğunda Türkiye'de bulunmuştu.  4- Bu arada İstanbul'da yaşayan Tevfik Esenç, dünyanın en fazla sessiz harflerinden oluşan ve Kafkas dili olarak bilinen dili konuşmasıyla rekorlar kitabına girdi.  5- Dünyanın en küçük mikrofonu da bir Türk üniversitesince yapıldı. Bilkent Üniversitesi, saç kılından daha küçük çapa sahip bir mikrofon yaparak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeye hak kazandı. Oralama bir saç kalınlığı 50 mikron iken, Bilken Üniversitesi 40 mikron çapında mikrofon üretmeyi başardı.  6- 2004'te Akdeniz Üniversitesi'nden 1983 öğrenci ise aynı anda balon patlatarak bu alandaki rekoru egale etti.  7- Hakan Şükür'ün 2002 Dünya Kupası'nda Güney Kore-Türkiye arasında oynanan maçın 11'nci saniyesinde attığı gol de, dünyada en kısa sürede atılan gol olarak rekorlar kitabında yer aldı. Ancak Güney Kore'nin Jeju Adasın'da oynanan 17 yaş altı Dünya Kupası karşılaşmasında Brezilyalı golcü Fabinho 9'ncu saniyede Yeni Zelanda ağlarını havalandırarak "FIFA dünya kupaları tarihinin en hızlı golcüsü" ünvanını Hakan Şükür'den devraldı.

    2. Hakan gönüllerin kralı bikereee.. Rekorlar kitabına girmese de oluur..:f106:

  Teşekkürler Metin Abicim..:f40:
    3. Rekorlar kitabına gire gire bulduğumuz mikrop mu girmiş :f106: :f106:
  teşekkürler Chemist bilmediğin pek çok şeyi sayende öğrenmiş oldum
    4. chemist bence sen de Türkiye'deki forumlarda en matrak cevapları yazan

  arkadaşlarına en matrak özel sayfalar hazırlayan üye olarak gireceksin rekorlar kitabına :f118:
   
 5. :f30::f30::f30::f30::f30:Ne denilebilirki
    6. :f73:
  vay bee. Ne Türkmüşüz ama mikrobu bile sokmuşuz ya helal olsun bize :f196:
    7. ilgiyle okudum kendimizi bukadar çabuk harcamayalım arkadaşlar bizler kimlerin torunlarıyız inşallah birgün kaybettiğimiz değerlerimizi yeniden kazanacağız benim hala ümidim var
    8. teşekkürler chemist

  balon patlatma çok eğlenceli olsa gerek
    9. eline sağlık chemist güzel bilgi ve paylaşım :f118::f20:
    10. 2003 yılı Şubat ayında bir ABD dolarının, 1 milyon 672 bin 449 TL'ye tekabül ettiği para birimimiz dünyanın en değersiz para birimi olarak Guinness Rekorlar Kitabı'ndaki yerini koruyor.[​IMG]

  Bu rekor bana yetti digerlerine hiç bakmıyayaım..;) :
    11. Aşk olsun blueee yaaa.. Millett paramızın değer kaybetmesinden ekonomiden yakınır.. Kimimiz hijyen yok diye kedi büyüklüğünde mikroplarımıza üzülür.. Sen işin eğlencesindesin pesssss yani :f30::f30::f30:
    12. tamam işte ben de onu diyorum :f196:

  işin eğlence kısmını kimse düşünmemiş :f106:

  o kadar balon boşuna mı patladı :f132: