Regl Döneminde Yasin Okunur Mu

'Sorularla İslamiyet' forumunda zamaneanne tarafından 15 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Regl Döneminde Yasin Okunur Mu  Regl Döneminde Kuran Okunur mu  Hayız ve nifas hâlinde olan bir kadına Kur'an okumak haramdır. Peygamber Efendimiz hayızlı, loğusa ve cünübün Kuran okuması ile ilgili şöyle buyurmuştur; “Hayızlı kadın ve cünüp olan kimse Kurandan bir şey okuyamaz buyurmuşlardır.( Tirmizi, Taharet, 98; İbni Mace, Taharet, ,105; Darakutni, Sünen, 1/117)Ayrıca hz. Ali (r.a.)de şöyle demiştir: “Allah Resülünü cünüplüğün dışında Kuran okumadan bir şey alıkoymazdı. (Ebu Davud, Taharet, 90; Neseî, Taharet, 170; İbn Mace, Taharet, 105) Dolayısıyla bu hadisler cünüp ile hayızlı Kuran okuyamayağı hususunda önemli bir delildir.(Aynî, el-Binaye, 1/644)

  Bu hadislerden hareketle İslam alimlerinin çoğunluğu hayızlı kadının Kurandan, Kuran okuma maksadıyla bir ayet bile okuyamacağını söylemişlerdir. Aynı zamanda bunlar bu halde iken Kuran ayetlerini de yazamazlar. Bu konuda Tevrat, İncil ve Zebur da Kuran gibidir.(İbn-i Abidin, Haşiyetu Reddil-Muhtar, 1/293)

  Fatiha dua niyetiyle okunabilir. Ayrıca Kurandaki duaya benzeyen ayetler de Kuran okuma niyetiyle değil de dua maksadıyla okunabilir. Mesela; Rabbena atina fiddünya haseneten ve filahireti haseneten ve gına azabennar gibi.

  Aynı şekilde sevinçli bir haber duyan bir kimse “Elhamdülillah diyebilir. Üzücü bir haber duyan da “İnna lillah ve inna ileyhi raciun diyebilir. (İbrahim Halebi, Halebi, Sağir, s.37-39; İbn-i Abidin, Haşiyetu Reddil-Muhtar, 1/293)