Regl Döneminde Sinirlilik

'Kadınların Dünyası' forumunda Aysell tarafından 18 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Adet döneminde sinirlilik

  Regl Dönemi Siniri

  Adet öncesi dönemde görülen ashabiyet ve adet dönemiyle devam eden duygusallık sorununa uzmanlar “Premenstrüel (premenstrual), adet öncesi gerginlik sendromu PMS adını veriyorlar. Hemen her hanım adetlerinden önceki birkaç günü gergin geçirir ancak bu durum günlük işlevselliğini çok etkilemez.

  Aşağıdaki belirtilerin varlığı ile son 12 aylık adetlerde belirtiler devam ediyor veya artarak sizi rahatsız ediyorsa adet öncesi gerginlik sendromundan bahsetmek gerekir.,

  Duygulanımında donukluk, mantıkdışılık veya kayıtsızlık gibi negatif belirtilerde yavaş yavaş ortaya çıkma ve şiddetlenme

  En az bir yıllık süre içerisinde sosyal mesleki ve akademik işlevselliğinde belirli düşüşe sebep olması

  Kişiler arası uyumda bozulma, kendini toplumdan yalıtma yada toplumsal çekilme varlığı.

  Kadınlar her ay adet dönemlerine yakın fiziksel ve ruhsal gerginlikler yaşıyor. İşyeri ve aile içi tartışmaları en çok bu dönemde oluyor. Çünkü kadınların hoşgörüsü, sabrı, dayanma gücü en aza iniyor.

  Gece sürekli delinen uyku, şiddetli baş ve karın ağrıları, halsizlik, aşırı tatlı yeme isteği, mutsuzluk, karamsarlık duygusu kadınları esir alıyor.

  Premenstruel Sendrom (PMS) kadınlarda adet öncesi dönemde adetten yaklaşık 1 hafta önce başlayan ruhsal ya da fiziksel bir takım sıkıntılara ve gerginliklere verilen isimdir. Bu belirtiler genellikle adetin başlamasına 1 hafta kala ortaya çıkar ve adet görülmesiyle birlikte sıkıntılar azalır ve birkaç günde kaybolur.
   


Similar Threads: Regl Döneminde
Forum Başlık Tarih
Kadınların Dünyası Regl Döneminde Ağda Yapmak Günahmı 25 Haziran 2012
Kadınların Dünyası Regl Döneminde Oje Sürülür Mü 22 Haziran 2012
Kadınların Dünyası Regl Döneminde Saç Boyanır Mı 20 Haziran 2012
Kadınların Dünyası Regl Döneminde Tatlı İsteği 19 Haziran 2012
Kadınların Dünyası Regl Döneminde Sivilceler Neden Artar 18 Haziran 2012