Regl Döneminde Neden Sivilce Çıkar

'Sağlık Rehberi' forumunda zamaneanne tarafından 14 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Regl Döneminde Neden Sivilce Çıkar  Regl Döneminde Sivilceler Artar mı
  Sivilceler cildin yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Yağ bezlerinin cilde açılan kanalları tıkandığında sivilce denilen oluşumlar ortaya çıkar. Sivilceler en sık yüzde, alında, sırtta, göğüste ve omuzlarda oluşurlar. Estetik görünümün geçici olarak bozulmasına neden olabilecekleri gibi, şiddetli olan lezyonlar nedbeleşerek iyileştiklerinde kalıcı izler de bırakabilirler.Adet döneminde değişen hormon dengeleri bazı hanımlarda sivilce oluşumuna neden olabilir.

  PMS akne (premenstural akne) olarak da geçen âdet öncesi sivilceler, âdet döngüsüyle kesişerek düzenli bir şekilde yeniden oluşur ve her ay daha da kötüye gider.

  Âdet döngüsünün sivilcelere etkileri üzerine yapılmış en kapsamlı araştırma bu etkinin gerçekten var olduğunu ortaya koyuyor. 12 ile 52 yaşları arasındaki 400 hastanın üzerinde yapılan araştırmaya göre hastaların %44ünün âdet öncesi dönemde sivilceleri artıyor.

  İlginç bir şekilde, 33 yaş ve üstü kadınlarda gençlere oranla âdet dönemi esnasında daha fazla sivilce çıktığı görülüyor. Etnik kökenlerin ise sivilce oluşumunda bir etkisi olmadığı gözleniyor. Âdet döngüsünün sadece mevcut lezyonları değil ayrıca iltihaplanmayı da arttırdığı görülüyor.

  Döngünün 22. ve 28. günleri arasında sivilce iltihapları %25 artarken, lezyonlardaki artış %20den fazla oluyor. Yağ üreten kanalların 22. ve 28. günler arasında daralması ise bir diğer bulgu. Fakat bu bulgu üzerinde çok daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.