Regaip Kandilinin Önemi

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 14 May 2013 tarihinde açılan konu

  1. Regaip Kandilinin Önemi Nedir?    Regaip Kandili Ramazan ayının yaklaştığını müjdeleyen üç ayların geldiğini müjdelemektedir.

    Regaib, arapça bir kelimedir ve reğa-be kökünden gelmiştir.Reğa-be, kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir.

    Regaip kandili tüm müslüman alemindeki insanların kurtulması ve mutluluğu için büyük bir fırsattır.Regaip Kandili sayesinde insan ruhunu kartan kötü duygu ve düşüncelerden arınmalı insanlar kalplerindeki kötülükleri ve kini atmalı affedilmek için cenabı Allaha yalvarışta bulunmalı.Regaip Kandili insanların kurtuluşa, mutluluğa ulaşması için büyük bir fırsattır. Regaib Kandili gecesinde, ruhumuzu karartan kötü duygu ve düşünceleri kalplerimizden atmayı nasip etsin yüce Allahımız.

    Tevbe süresi 128. ayetinde belirtildiği gibi;Andolsun size kendinizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir.