regaib kandiliniz kutlu olsun

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda HaYaL-PeRi tarafından 24 Haziran 2009 tarihinde açılan konu


 1. tüm müslüman din kardeşlerimin kandilini ve başlıyacak olan üç aylarını canı gönüden kutluyorum hayırlara vesile olur inşallah yaradan dualarınızı kabul eylesin ....:f97:


  Üç ayların ilk cuma gecesi olan bu gece, Allah’a çokça yalvarmak, yakarmak, dua etmek ve af dilemek için bir vesile ve fırsattır.
  Bu gecede Yüce Allah’ın rahmet, bağış ve yardımlarının dağıtıldığı müjdelenmiştir. Hz. Muhammed (sas)’in Receb’in ilk perşembe gününü oruçla geçirdiği ve cuma gecesinde, bu kandil gecesine mahsus olmak üzere 12 rekât namaz kıldığı ifade edilir.

  Regâib ne anlama geliyor?
  Regâib, Arapça bir kelimedir ve “reğabe” kökünden gelmektedir. “reğabe”, kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. “reğîb” kelimesi ise, “reğabe”den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. “Reğîbe”nin çoğulu da “reğâib” dir. Bu gece Peygamberimiz’in ana rahmine düştüğü yönünde rivayetler vardır ancak ilmi dayanağı yoktur.
   


  passer bunu beğendi.