Reflü İçin Bitkisel ve Doğal Tedavi Yöntemleri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 18 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Yukarıda belirttiğimiz gibi yaşam tarzında ve tüketilen gıdalarda yapılacak değişikler reflü şikâyetlerini büyük oranda azaltmaktadır. Bunların dışında bazı doğal tedavileri kullanarak kısa sürede reflü tedavisinde sonuç alabilirsiniz. Reflüde kullanılan bitkisel ve doğal tedavi yöntemleri evinizde kolayca gerçekleştirebileceğiniz uygulamalardır. Ancak bu doğal tedavi yöntemlerinin reflü şikayeti olan her hastada etkili olmayacağını aklınızda bulundurmanız gerekir.
  Birçok sağlık sorunun bitkisel tedavisi sürecinde kullanılan aloe vera reflüde bitkisel tedavi içinde kullanılmaktadır. Yemeklerden önce aloe vera yağı veya jeli kullanmak midenizi rahatlatacağı gibi yemek borusunu da yumuşatacaktır.

  Elma sirkesi reflüde bitkisel tedavi için kullanabileceğiniz diğer bir doğal üründür. Yemeklerden önce bir çorba kaşığı ya da yemek sırasında bir su bardağı suya karıştırılmış bir çorba kaşığı elma sirkesi içmek mide asitlerini nötr hale getirecektir. Organik elma suyu sirkesi kullanmanız sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır.
  Zencefil kökünün sindirime yardımcı olduğu gibi reflü şikayeti olan hastalara faydalı olduğu bilinmektedir. Zencefili doğal olarak tüketmenizi tavsiye ederiz. Eğer kapsül şeklinde alacaksanız ve hassas bir mideniz varsa seyreltmeniz gerekebilir. Zencefil kökü mide asitlerini emerek yemek borusu çeperinin rahatlamasını sağlayacaktır.

  Yukarıda belirttiğimiz reflüde kullanılan bitkisel tedavi uygulamalarının dışında ani yanmaları engellemek için pek çok insan süt kullanmaktadır. Badem, nane çayı gibi bazı diğer doğal ürünlerin de reflüye iyi geldiği bilinmektedir.
  Reflü tedavisinde en önemli olan tükettiğiniz gıdalar ve porsiyonların büyüklüğüdür. ağır gıdalardan çok tüketirsiniz mideniz sindirime başlamak için daha fazla asit salgılayacaktır. Bu durumda yemek borusunda çıkıp yanma yaratan mide asitleri daha çok olacaktır. Bu yüzden ağır yağlı yiyecekler, hazır gıdalar, cips, kola gibi ürünler, fazla çay ve kahveden ve sigaradan uzak durmanız sağlığınız açısından önemlidir. Mide asitlerini kontrol etmek için öğün porsiyonlarınızı küçültmek ve gün içine bölmek reflü için etkili bir yöntemdir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 May 2015