Refik halit karay memleket hikayeleri Yatık Emine Özeti

'Etüt Merkezi' forumunda DiScOvErEr tarafından 10 Mart 2009 tarihinde açılan konu


  1. YATIK EMİNE ÖZET

    Yatık Emine Ankara'da eşleri birbirinden ayırmış, neredeyse bütün memleketi birbirine düşürmüş bir hayat kadınıdır. Emine, kaymakamlık tarafından Ankara'ya iki gün uzaklıkta, kışları soğuk, yazları ise susuz ve dayanılmaz sıcak olan, çok ahlâklı bir kasabaya gönderilir. Amaç; Emine’nin oradaki insanları örnek alarak huylarını değiştirip, iyi huylu biri olmasıdır.

    Emine' her yerden sürülerek bu kasabaya gönderilince herkes onu ters bir insan, bazen İstanbul sokaklarında rastladıkları; sigarası parmaklarında, allıkları yüzünde, peçesi açık, dişleri çürük, yürüyüşü kıvrımlı, tıknaz ve hazırcevap biri olarak düşünür. Fakat Emine tam tersine çok sakin, kaymakam tarafından sorulan sorulara bile korkarak cevap veren biridir. Kapkara çok güzel gözleri olan Emine'ye çoğu erkek ister istemez kendini kaptırır.

    Edindiği dostu Server'in Emine'ye aldığı giysileri, evindeki eşyaları bir gün Emine yokken mahallenin kadınları evine girip alırlar. Ama kimse Emine'yi dinlemez. Bu yüzden açıkta kalır. Emine’ye yardım eden adamlar da birbirlerini kıskandıkları için anlaşmazlıklar çıkar. Bu yüzden Emine aç kalır. Bir akşam kötü amaçlarla Emine'nin evine giden adamlar Emine'yi donarak ölmüş olarak bulurlar.