Refik halit karay memleket hikayeleri Şeftali Bahçeleri özet

'Etüt Merkezi' forumunda YAREN tarafından 25 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu


  1. ŞEFTALİ BAHÇELERİ ÖZET

    Anadolu'nun Saadâbadlarından biriydi bu kasaba. Irmağa giden yol sayısız şeftali bahçelerinin arasından geçer, gider. Bütün kasaba şeftali kokar. Burası uzak diyarlara ün salmış, dillere destan olmuş bir yerdir. Buradaki mutasarrıflar işleriyle asla meşgul olmazlar, hep eğlenirler.

    Kasabaya yeni bir Yazı işleri Müdürü gelir. İkindi vakti kalemlerin boşalıp dairelerde kimsenin kalmadığını görünce hayrete düşer. Buraya ilk geldiğinde buradaki en büyük memur olacağını ve insanlara parmak ısırtacak eserler yapmayı plânlar. Buradaki memurların şeftali bahçeleri içinde sürekli rakı içip eğlenmelerine sinir olur. Önerdiği hiçbir fikir kayda alınmaz. Yeni müdür bir gün muhasebecinin ısrarlarına dayanamaz ve hatırını kırarsa güceneceğini söyleyen muhasebecinin kır gezisi teklifini kabul eder. İçinden bir kereden bir şey olmaz diye geçirir. Bu gezi çok hoşuna gider. Birkaç gün sonra ırmağa yıkanmaya gideceklerini söyler memurlar ve müdürü de çağırırlar. Müdür ırmağı hiç görmediğinden bu teklifi de kabul eder. Dönüşte değirmende yiyip içerler. İçkiyi çok kaçırdıklarından orada sızarlar ve geri dönemezler.

    Bir süre sonra müdür de onlardan olur. İşleri boşlar. Arkadaşlarına kendini mazur göstermek için toyluğunu öne sürer. Sabah eve giren ve sinirleri gevşeten olgun bir meyve kokusu eşliğinde nargilesini alıp bir köşeye oturur. Bu kasabaya ilk geldiğindeki çalışma isteğini ve arkadaşları eğlendiği için onlara kızdığı günleri tebessümle anar ve nargilesini içine çekerek "Gel keyfim gel." der. Bundan sonra da hep rahatına bakar.